среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бурна дебата у Скупштини поводом закона о реституцији
Хроника

Бурна дебата у Скупштини поводом закона о реституцији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

Скупштина Србије завршила је данас расправу о Предлогу закона о реституцији према коме право на враћање имовине имају сви бивши власници имовине и њихови наследници.

У данашњој расправи о том закону највише полемике изазвао је владин амандман којим је предвиђено да се само страни држављани који су учествовали у окупационим снагама лишавају права на повраћај имовине.

За Либерално демократску партију (ЛДП) и посланике владајуће већине из Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ) и Социјалдемократске партије Србије (СДПС), тај амандман је неприхватљив јер ће, како су навели, омогућити да се потомцима сарадника окупатора у Србији врати имовина. ЛДП, ЛСВ и СДПС сматрају да се амандманом владе ревидира историја и релативизује антифашистичка борба.

Социјалистичка партија Србије сматра да је владин амандман "идеолошки неприхватљив" и траже да влада још једном размотри све његове аспекте, док је ЛСВ затражио од владе да повуче тај амандман.

Српска напредна странка (СНС) амандманом је затражила да се прецизно дефинише ко су били сарадници окупатора који би били изузети од повраћаја имовине и очекује да тај амандман буде усвојен "у интересу правде".

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је да амандман Владе не брише злочине оних који су их починили и да нико ко је осуђен не може бити корисник реституције све док евентуално не буде рехабилитован. 

Измену првобитног решења којим је било наведено да сви припадници окупационих снага неће имати право на реституцију затражио је Савез војвођанским Мађара, условивши тиме подршку закону о враћању имовине и обештећењу.

Образлажући предложени закон у Скупштини Србије, Ђелић рекао да ће усвајањем закона о реституцији Србија исправити историјску неправду. Он је навео да ће укупна вредност обештећења бивших власника бити око 4,5 милијарде евра, од чега ће две милијарде евра бити у обвезницама.

Све странке, осим Српске радикалне странке (СРС) сматрају да треба вратити
одузету имовину.

Према Предлогу закона о враћању имовине, предмет реституције ће бити имовина која је одузета "револуционарним законима" после 9. марта 1945. године, а имовина ће бити враћана у натуралном облику где је то могуће или исплаћена у обвезницама државе Србије.

У предлогу закона о општој реституцији није предвиђена супституција имовине, што су током једномесечне јавне расправе тражили стари власници.

Посланици тренутно разматрају измене Закона о повраћају имовине црквама и верским заједницама.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер