субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Будућа шефица ЦИА управљала тајним затвором на Тајланду у ком су мучени осумњичени за тероризам
Хроника

Будућа шефица ЦИА управљала тајним затвором на Тајланду у ком су мучени осумњичени за тероризам

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. март 2018.

Досадашња заменица директора америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) Ђина Хаспел, коју је председник САД Доналд Трамп данас предложио за нову шефицу те службе, управљала је тајним затвором ЦИА на Тајланду, у којем су осумњичени за тероризам подвргавани мучењу.

Трамп је данас изненада сменио шефа америчке дипломатије Рекса Тилерсона, на његово место је именовао досадашњег директора ЦИА Мајка Помпеа, а за његову наследницу одабрао је Хаспел. 

Ако Сенат САД потврди избор Хаспел, она ће бити прва жена на челу ЦИА, али је историјски значај те номинације одмах засенила њена повезаност са затвором у којем су, како наводи Асошиејтед прес, два осумњичена припадника Ал Каиде мучена симулацијом дављења.

Хаспел, која има велико искуство у раду ЦИА у иностранству, водила је тај затвор у кратком периоду 2002. године, када су техником симулације дављења мучени Абу Зубајадах и Абд ал Рахим ал-Нашири.

То су за АП рекли један бивши и један актуелни обавештајни званичник САД. 

Хаспел је такође учествовала у уништавању видео снимака симулација дављења затвореника. То уништавање снимака покренуло је подужу истрагу Министарства правде САД која је завршена без подизања оптужница. 

ЦИА је последњи пут користила симулацију дављења пре више од 10 година, наводи АП. Влада САД сматрала је мучењем ту тактику испитивања док администрација бившег председника Џорџа Буша Млађег није одобрила њену употребу над осумњиченима за тероризам. 

За сада нема знакова да Трампов избор Ђине Хаспел означава жељу за поновним увођењем те праксе испитивања осумњичених, наводи АП. 

Хаспел ради у ЦИА од 1985. године и била је на челу више њених испостава у иностранству. 

Групе за заштиту људских права оштро су реаговале у фебруару прошле године, када је постављена за заменика директора ЦИА, због њених активности у прошлости. 

Амерички сенатор Џон Мекејн рекао је да "Хаспел треба да објасни природу своје умешаности у програм испитивања ЦИА" пре него што је Сенат изабере за директора Агенције, преноси британски Гардијан. 

Представник организације Амерички савез за заштиту грађанских слобода (Америцан Цивил Либертиес Унион), Кристофер Андерс позвао је ЦИА да учини доступним документе о њеним активностима у вези с мучењем затвореника, пре него што Сенат буде одлучивао о њеном постављењу. 

"Ђина Хаспел је била централна личност у једном од најнелегалнијих и најсрамнијих поглавља модерне америчке историје", навео је Андерсон.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер