петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Будимир Лончар одбио награду града Загреба због хајке која се води против њега
Хроника

Будимир Лончар одбио награду града Загреба због хајке која се води против њега

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. фебруар 2019.

 Последњи југословенски министар спољних послова Будимир Лончар (95) изјавио је да због хајке која се води против њега не жели да прими признање Града Загреба за изузетна достигнућа и значајан допринос међународној сарадњи Хрватске и осталих земаља чланица ЕУ.

"Након што је објављено да градоначелник града Загреба (Милан Бандић) жели да ми уручи високо признање главног града Хрватске, постао сам предмет кампање што поприма све одлике јавног линча", написао је Лончар у саопштењу достављеном хрватским медијима.

Он је додао да нема намере да се брани од рециклираних оптужби, јер је о свему сам томе већ говорио.

"Оно што сам рекао може се проверити увидом у релевантне документе. Постоје, уосталом, и живи сведоци", додао је.

Лончар је одбацио све оптужбе назвавши их неутемељеним и беспредметним и додао да је постао "објекат јавног, односно медијског иживљавања појединаца и група који преко њега желе да се обрачунају с прошлошћу".

Он је рекао да му је "испод части" да улази у било какву полемику с онима који га оптужују, али да не може да "не констатује да упадљиво ћуте они органи и институције државе који би им по службеној дужности морали поклонити не само пажњу, него и реаговати на њихово недопустиво и антицивилизацијско понашање".

"То ме ћутање забрињава чак и више од хајке што се против мене води, јер она говори о атмосфери у нашему друштву, атмосфери у којој је могуће некога некажњено прибијати на стуб срама. Данас мене, а сутра - ко зна кога. Сигуран више није нико", написао је Лончар.

Он је истакао да у насталим околностима не може и не жели да прими признање.

"Неки ће се таквој мојој одлуци злурадо веселити, видећи у томе своју победу, неки ће бити разочарани, оцењујући да сам устукнуо. Нити су они који ме бесомучно нападају победили, нити сам се ја повукао. Напросто не желим ни на који начин учествовати у томе жалосном игроказу који срамоти моју домовину", истакао је Лончар и поручио да се више о томе неће оглашавати.

Лончар је нагласио и да ће чињенице остати чињенице без обзира на све.

"Наша прошлост укључује и страхоте усташке НДХ и победоносну Народно-ослободилачку борбу, у којој сам с поносом учествовао дајући свој скромни допринос томе да су у Хрватској данас и мој Задар, и Ријека, Истра и острва, те да је Хрватска на крају Другог светског рата била на победничкој страни. Прошлост о којој говорим укључује и послератни развој и међународну афирмацију Југославије, а тиме и Хрватске, у чему сам имао не малог удела", навео је Лончар.

Последњи југословенски министар спољних послова додао је да прошлост укључује и три деценије самосталне Хрватске у чему је, како је написао, такође оставио траг.

"Објективни историчари процениће моју улогу у свему томе. Запењени хајкачи - не! А ја нећу никоме допустити да ми отме мој мир и достојанство", истакао је Лончар на крају писма јавности.

Недавна одлука загребачког градоначелника Млана Бандића да додели посебно признање Будимиру Лончару изазвала је критике Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Загребачки огранак те странке оградио се од Бандићеве одлуке рекавши да је он одлуку донео "својом вољом и политичком проценом".

Они су навели да се о деловању Будмира Лончара још у септембру 1991. изјаснио први председник Хрватске и ХДЗ Фрањо Туђман. "Тим се речима нема ни дан данас шта додати или одузети", објавио је ХДЗ не цитирајући притом Туђманову изјаву.

Лончар, који је био саветник хрватским председницима Стјепану Месићу и Иви Јосиповићу, нашао се на мети критика и десног политичког спектра укључујући и неке опскурне десничарске медије.

Хрватски медији подсећају да је Туђман почетком 90-тих година рекао да "Будимир Лончар континуирано заступа политику изједначавања агресора Србије и ЈНА и нападнуту Републику Хрватску" и да је "пропустио да изрази лојалност Хрватској, чиме се ставио на страну противника мирног демократског и праведног решења југословенске политичке кризе".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер