четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брутални обрачун војске са демонстрантима у Каиру
Хроника

Брутални обрачун војске са демонстрантима у Каиру

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. децембар 2011.

КАИРО – Египатски војници су данас улетели на трг Тахрир у Египту и почели да јуре и палицама туку демонстранте који тамо протестују против моћи египатске армије, примењујући на њима упадљиво већу количину силе.

Другог дана покушаја војске да сломи демонстрације на Тахриру, војна полиција је отворено пребијала и мушкарце и жене, шамарала старије људе, а ухапшене оба пола излагала је електрошоковима, показују ТВ снимци, фотографије и искази очевидаца.

Војници су се такође пели на зграде и са балкона бацали камере ТВ сниматеља, али и каменице - демонстранти су се, поред осталог, штитили сателитским антенама од таквих „пројектила”.

Једној забрађеној жени, коју су оборили на земљу, војници су стргнули бурку.

Процењује се да је током два дана насиља на Тахриру погинуло девет а повређено на стотине демонстраната, а трг и околне улице које воде ка оближњем Парламенту и згради владе подсећају на ратну зону.

Војска је подигла бетонске зидове између Тахрира и Парламента али су се сукоби наставили.

Демонстранткиња по имену Аја Емад (24), којој су војници поломили нос и ишцашили руку, рекла је Асошијетед пресу (АП) да су је они вукли за косу и шутирали на земљи а један официр ју је шамарао и мучио струјним ударима.

Многи приведени, попут Аје Емад, одвучени су у зграде Парламента и владе.

Хаотичне сцене на улицама Каира указују да је египатска војска након првог круга парламентарних избора у Египту одлучила да сасвим разбије протесте на којима се тражи да она хитно пребаци власт на цивилне структуре.

Уочљива разлика у односу на новембарске протесте на Тахриру је у томе што у њиховом сузбијању овога пута није била ангажована у народу омражена полиција, већ искључиво војска.

То би, оцењује АП, могао бити знак новог самопоуздања војске, која сматра да има широку јавну подршку након што је први круг избора под њеним надзором прошао у знаку широког одзива гласачког тела и што је протекао углавном мирно.

Ти избори се такође сматрају најпоштенијим и најслободнијим у скорашњој историји Египта. 

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер