петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Број погинулих и несталих у земљотресу у Јапану премашио 18.000
Хроника

Број погинулих и несталих у земљотресу у Јапану премашио 18.000

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. март 2011.

Број погинулих и несталих у разорном земљотресу и цунамију, који су 11. марта погодили североисток и исток Јапана, премашио је 18.000, док се у оштећеном нуклеарном комплексу Фукушима наставља хлађење водом прегрејаних базена са потрошеним нукеларним горивом.

Јапанска полиција је саопштила да је, према најновијим потврђеним подацима, погинуло 7.197 људи, док судбина 10.905 особа није позната, што је укупно 18.102, пренеле су агенције.

Сада је извесно да је ово била највећа природна катастрофа у Јапану после земљотреса Велики Канто у коме је 1923. године погинуло више од 142.000 људи.

У међувремену, јапански инжењери и даље покушавају да охладе прегрејане базене са потрошеним горивом у Фукушими посипањем воде и да доведу струју до реактора како би системи за хлађење могли поново да прораде. Очекује се да ће током дана струјни кабл бити повезан са реактором 2.

Упостављање стабилног напајања струјом од кључног је значаја за спречавање даљег погоршања ситуације, зато што би то омогућило враћање у функцију система за хлађење језгра реактора и воде у базенима са потрошеним горивом.

Проблеми у нуклеарном комплеску настали су када су после земљотреса јачине 9,0 степени Рихтерове скале, услед нестанка струје престали са радом системи за хлађење укупно шест реактора колико их има у Фукушими.

У тренутку земљотреса радили су само реактори 1, 2 и 3 и они су тада аутоматски стали, али верује се да су се њихова језгра делимично истопила због престанка рада система за хлађење.

Објекти у којима се налазе ректори 1, 3 и 4 тешко су оштећени, па су базени са потрошеним горивом остали отркивени.

Четири од укупно шест реактора у Фукушими претрпели су пожаре, експлозије, оштећења структура у којима су смештена језгра реактора, као и делимично топљење или пораст температуре у базенима у којима је складиштено потрошено нуклеарно гориво.

Портпарол јапанске владе Јукио Едано је данас изјавио да је у млеку и спанаћу из околине Фукушиме детектован необично висок ниво радиоактивности, али да се не ради о количини опасној по здравље људи.

Контаминирано млеко је пронађено у префектури Фукушима, а спанаћ у суседној префектури Ибараки, навеле су агенције.

Едано је рекао је министарство здравља наложило надлежнима у обе префектуре да утврде одакле потиче ова храна, како је дистрибуирана и да, у зависности од резултата истраге, евентуално забране њихову продају.

Он је, међутим, рекао да нема разлога за бригу јер количина радијације којој би потрошач био изложен чак и када би пио контаминирано млеко читавих годину дана не би била већа од радијације приликом једног прегледа дијагностичким скенером.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер