петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Број погинулих и несталих у Јапану близу 13.000
Хроника

Број погинулих и несталих у Јапану близу 13.000

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

Особље хаварисане нуклеарне централе "Фукушима 1" у Јапану вратило се у постројење, након што је, због повећања радиоактивности, било принуђено да га привремено напусти.

САД наредиле евакуацију својих грађана

Сједињене Државе су данас позвале своје држављане који живе у кругу од 80 километара око оштећене нуклеарне електране Фукушима Даичи да се евакуишу или потраже склониште, док су америчким војницима забраниле приступ у ову зону.У саопштењу се додаје да је ово мера предострожности и да даљи развој ситуације зависи од много фактора, као што су временске прилике, правац кретања ветра и стање оштећених реактора.

Америчка војска испоручила је водене пумпе високог притиска и противпожарне камионе у Фукушиму, али није добила захтев да се директно укључи у акцију санирања штете на електрани.

Војска САД одлучила је да подели антирадијацијске пилуле појединим пилотима који су имали задатак да лете у близини Фукушиме. Раније спроведени тестови показали су да је 17 припадника хеликоптерских посада озрачено мањом дозом радијације. Две особе добиле су пилуле калијум јода.

Пентагон: Зона предострожности 80 км од нуклеарке

Америчким снагама у Јапану није дозвољено да приђу ближе од 80 километара од хаварисане нуклеарне централе Фукушима-Даиићи, саопштио је данас Пентагон.
Јапанске власти су наложиле евакуацију становништва у пречнику од 20 километара од нуклеарке и оне који су удаљени 30 километара да не напуштају домове, а портпарол Пентагона Дејвид Лапан изјавио је да је шира зона за америчке војнике уведена као мера предострожности и да се може променити.

Радијација није највећи здравствени проблем у Јапану

Паника око радијације (засад прилично ниске) коју испушта оштећена нуклеарка у Фукушими, можда скреће пажњу са потенцијано опаснијих претњи за јавно здравље пострадалих од земљотреса и цунамија, као што су хладноћа и нерегуларно снабдевање питком водом.

Светски здравствени стручњаци упозоравају да би јапанска држава требало да се усредсреди на обезбеђивање исправне воде за пиће и регулисање отпадних материја, како би се избегле смртоносне болести као што су тифус и колера, иако је вероватноћа избијања епидемија таквих болести засад мала.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер