субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брнабић: Размена територија између Србије и Косова не би било отварање Пандорине кутије; Дачић: Није логично да неко ко је нарушио територијални интегритет Србије сада говори о територијалном интегритету Косова
Хроника

Брнабић: Размена територија између Србије и Косова не би било отварање Пандорине кутије; Дачић: Није логично да неко ко је нарушио територијални интегритет Србије сада говори о територијалном интегритету Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. октобар 2018.

 Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је да размена територија између Србије и Косова не би било отварање Пандорине кутије јер је она отворена пре 10 година.

"Пандорина кутија је отворена пре 10 година, када је група косовских политичара једнострано прогласила независност Косова, а група земаља пожурила да их призна. Ми сада покушавамо да је затворимо", рекла је Брнабић на Београдском безбедносном форуму.

Премијерка је рекла да замрзнути конфликт није у интересу Србије. 

Према њеним речима, Србији је потребан велики напредак, послови, боље зараде и већи стандард а да би се то постигло не сме се бити у сукобима. 

"Замрзнути конфликт је оно што сама реч каже - конфликт (...) Замрзнути конфликт не треба да буде наша одлука, наш избор", навела је Брнабић. 

Брнабић је рекла да какво год да буде, решење за Косово мора бити компромис, а да стављање "црвених линија" у процесу тражења решења "не помаже" . 

Она је такође додала да потези Приштине, попут покушаја стварања војске, не шаљу добре поруке за дијалог.

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова, Ивица Дачић, поручио је данас у Бечу да Београд веома уважава принцип територијалног интегритета, само се, додао је, поставља питање од када се тај принцип примењује. 

Јер, казао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре са вицеканцеларом Аустрије Хајнц Кристијаном Штрахеом, признаћете да није баш логично да неко ко је признао Косоо и нарушио територијални итегритет и границе Србије сада говои о територијалном интегритету и границама Косова. 

"Принципи, неко каже не треба отварати Пандорину кутију? Па што сте је отворили када сте признали Косово? Ми желимо да је затворимо", казао је Дачић и позвао на реалност када је реч о принципима. 

Подсетио је да, када је председник Србије Александар Вучић изашао са идејом о могућем принципу о којем треба разговрати, а то је, каже, био само један од предлога, а других предлога нема. 

"То је питање тог разграничења такозваног. То се још није елаборирало. О томе се разговарало на нивоу идеја. Али су неке земље већ у старту, или неки појединци, да то није прихватљиво, подела граница, итд. Знате, ми веома увежавамо тај принцип територијалног интегритета, само се поставља питање од када се тај принцип примењује, јер, признаћете, да није баш логично да неко ко је признао Косово и нарушио територијални интегритет и границе Србије сада говори о територијалном интегритету и границама косова. Дајмо да будемо реални, да причамо о принципима", навео је Дачић. 

Подсетио је да Косово није било федерална јединица у бившој Југославији, било је провинција у оквиру Србије исто као и Војводина. 

Па како сада Косово има то право, а Војводину на пример нико не спомиње, запитао је шеф српске дипломатије. 

"Ја се наравно не залажем да Војводина иде тим путем, али је овде реч о националној мањини која живи у другој земљи. Ако ви дозволите принцип да нека национална мањина може сама да формира своју државу, без договора са државом у којој живи, о којим ми међународним принципима више говоримо", такође је запитао Дачић. 

Тако да, како је рекао, када неко говори о опасностима од разграничења, стварања етничких држава, шта је био захтев за Косово као независну државу? 

"О каквим то етничким принципима говорите? Када је у Приштини 1991. године живело више од 40.000 Срба, а данас живи неколико стотина. У мом родном граду Призрену, који је некад био главни град Србије у 14. веку, 1991. године је живело више од 10.000 Срба, а данас их живи само 23. Што је 230.000 Срба протерано 1999. године по подацима Уједињених нација, а вратило се за 19 година свега 1,9 одсто и то нико никада не спомиње. То етничко чишћење Срба. Молим вас да то имате у виду", навео је. 

Исто тако, додао је, и када говоримо о Сарајеву, где је 1991. године живело више од 150.000 Срба, а сада их има свега неколико хиљада. 

У Хрватској је 1991. године, на пример, рекао је Дачић, живело 560.000 Срба, сада их има свега 180.000. 

"Знате, ако се неко оптужује за етничко чишћење и геноцид, како често оптужују Србију, ваљда би требало нас да има више, а других народа мање који су били жртве тог етничког чишћења или геноцида како се говори. Подаци говоре другачије. Ја вас молим да то имате у виду када помињете неке принципе", закључио је Дачић.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер