уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британски суд одбио изручење Ејупа Ганића Србији
Хроника

Британски суд одбио изручење Ејупа Ганића Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јул 2010.

Суд у лондонској општини Вестминстер одбио је захтев Србије за изручење некадашњег члана Председништва Босне и Херцегове Ејупа Ганића.

Судија је закључио да Србија није доставила никакве значајне нове доказе о његовој умешаности у ратне злочине у односу на истраге које су против њега раније вођене и завршиле су се без оптужнице.

Српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић, који је присуствовао изрицању пресуде најавио је жалбу.

"Ми нисмо задовољни одлуком али то је судска одлука коју морамо да поштујемо".

Читање пресуде није могло да буде пријатно за српског тужиоца за ратне злочине Владимира Вукчевића, који је специјално због тога дошао у Лондон.

Судија је уважио малтене све аргументе Ганићевих адвоката.

Евентуалну одговорност Ганића за догађања у Сарајеву 2. и 3. маја 1992. године истражили су и Хашки суд и међународни тужилац у Сарајеву и у оба случаја је закључено да нема основа за подизање оптужнице.

Србија у односу на те две истраге није доставила никакве значајне нове доказе, навео је британски судија.

По изласку из суда, на те две ослобађајуће истраге указао је и сам Ганић.

"Србима се нису допали закључци та два суда. Они би хтели да буду суд јер су починили геноцид у Сребреници и хтели би да ми суди њихов суд. Злоупотребили су овдашњи систем. Држали су ме овде пет месеци. Направили су маглу као да овде нешто постоји а не постоји ништа. Мислим да су нам потребна нова правила како да поступамо према земљама које су неискрене, које злоупотребљавају споразуме и које покушавају да прикрију геноцид за који су одговорне", рекао је Ејуп Ганић.

Британски судија је констатовао да се одлука српског тужилаштва, да настави да гони Ганића без нових доказа у односу на раније истраге, може објаснити или нестручношћу или емоцијама и политичким мотивима.

Будући да се, како је рекао, уверио да је српско тужилаштво далеко од тога да је нестручно, определио се за другу опцију, политичке мотиве.

Такође се сложио да је Србија злоупотребила британске законе који су јој омогућили да тражи Ганића.

Одмах након закључења рочишта, Ејуп Ганић, његова кћерка Емина и син Емир су пали у загрљај једни другима и његовим адвокатима.

По изласку из зграде Емир Ганић је рекао да мисли да се у Србији у односу на Милошевићево време, ствари споро мењају.

"Пресрећан сам због одлуке самим тиме што ћемо оца коначно вратити у Сарајево. Разочаран сам тим што сам мислио да се судски систем у Србији мало поправио после Милошевића и да можемо да почнемо да на неки начин сарађујемо као што то уосталом говори и мој отац. Међутим, изгледа да још увек не постоји такав дијалог и правих људи на правим местима. Враћамо се поново на љутње и старе препирке. Све ово отвара старе ране", изјавио је Емир Ганић.

Убрзо иза Ганића из суда је изашао и српски тужилац Владимир Вукчевић који је најавио жалбу на одлуку британског суда.

"Рекао сам да нећу коментарисати разлоге које је дао судија. Погледаћемо записник па ћемо у жалби рећи шта мислимо о разлозима који су дати", рекао је Вукчевић

Британски судија се у пресуди позвао и на сведочење Дамира Арнаута, саветника актуелног председника Председништва БиХ Хариса Силајџића, који је рекао како је Београд пре неколико месеци нудио да пристане на то да Ганић у Сарајеву чека одлуку лондонског суда, под условом да Сарајево не критикује резолуцију о Сребреници коју је усвојила скупштина Србије.

Судија је то сведочење поменуо у контексту политичких мотива Србије приметивши да у судници нико није довео у питање оно што је рекао Силајџићев саветник.

Владимир Вукчевић каже да ништа не зна о било каквој понуди Београда Сарајеву у вези са Ганићем.

"То сам и ја данас први пут чуо. То су мени потпуно непознате ствари. То је управо оно што кажем да се скренуло са правног на политички терен. Ја апсолутно немам појма о тим договорима, о декларацији о Сребреници и томе зашто у њу није убачена реч геноцид, нити то мене занима. Ја сам професионалац и искључиво мислим да ми имамо доказе да је Ганић починио кривично дело ратног злочина 2. и 3. маја 1992. године", изјавио је Владимир Вукчевић.

После одлуке лондонског суда, српско тужилаштво се, готово неминовно, суочава са непријатним питањима. Да ли је изручење Ганића тражило иако није имало довољно доказа против њега или, ако је већ веровало да има доказе, зашто их судији није представило на адекватан начин?

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер