четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британски „Сан“: БиХ је расадник исламског екстремизма и никако не сме постати члан ЕУ
Хроника

Британски „Сан“: БиХ је расадник исламског екстремизма и никако не сме постати члан ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. април 2016.

Британски стручњаци оцењују да је БиХ плодно тло за терористе и упозоравају да ће британска безбедност бити угрожена ако се БиХ дозволи да постане чланица ЕУ.

Стручњаци наводе да је БиХ, у којој живи три милиона муслимана, напустило око 300 екстремиста како би се борили на страни џихадиста у Сирији и Ираку.

Поред тога, застава Исламске џаве се виори у појединим селима, преноси "Сан" и подсећа да је БиХ поднела захтев за чланство у ЕУ.

Уколико постане чланица Уније, њени грађани би имали већу слободу да уђу у Велику Британију што, наводи британски медиј, повећава страх од напада екстремиста.

"Сан", наиме, тврди да је босанско оружје коришћено у терористичким нападима на седиште магазина "Шарли Ебдо" у Паризу и у нападима на француску престоницу у новембру прошле године, када је погинуло 130 особа.

Присталице изласка Велике Британије из ЕУ тврде да би милионе фунти британских пореских обавезника било дато БиХ како би се унапредила њена економија, а тај новац би могао да дође у руке терориста.

Европска Комисија је већ обећала више од 1,37 милијарде евра за наредне три године за унапређење босанског саобраћаја.

Лидери БиХ траже да та земља добије статус кандидата до следеће године како би могла да постане њена чланица након 2020. године.

Иако тај потез Велика Британија и Немачка, посланик Торијевца у британском парламенту Питер Бон сматра да ЕУ не би требало ни да разматра БиХ као своју потенцијалну чланицу.

"Са незапосленошћу младих од 60 одсто у БиХ, највишом у Европи, британски порески обавезници мораће да дају милионе фунти. Једини начин да Британци могу да буду сигурни да босански терористи неће долазити овде слободно, и да наш новац неће бити послат тамо, је тако што ће гласати о изласку из ЕУ 23. јуна", навео је он.

Балкански стручњак и бивши саветник у америчкој безбедносној агенцији Џон Шиндлер сматра да је БиХ "безбедно уточиште за екстремисте".

"Сан" наглашава да је око 300 исламских бораца радикализовано у БиХ што је више по глави становника него у било којој другој европској држави.

Међу њима је и двоје светски најпознатијих терориста.

У питању су Бајро Икановић, који је дуго година управљао највећим кампом за обуку Исламске државе на северу Сирије, и лидер Ал Нусра Фронта Нусрет Имамовић.

Иако је већина босанских муслимана умерена, неколико хиљада њих су салафисти, следеници сунитског тумачења ислама који су, додаје британски медиј, увели северноафрички и блискоисточни борци при доласку у земљу у периоду између 1992. и 1995. године.

Међународна кризна група је, пре три године, упозорила да исламизам и национализам "играју опасан танго" у БиХ.

Званичници су, недавно, избројали 64. нелегалне муслиманске заједнице осумњичене за радикализам.

Лидер "Странке за независност Уједињеног краљевства" Најџел Фараџ је рекао да глас о останку Велике Британије у ЕУ није глас за "статус кво" већ за ширење ЕУ у будућности и укључивање БиХ, Турске и других у њу.

"За добробит земље, морамо напустити ЕУ и вратити контролу над нашим границама", закључио је он.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер