субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британски Економист: Владе балканских земаља прерано саопштиле да је коронавирус под контролом
Хроника

Британски Економист: Владе балканских земаља прерано саопштиле да је коронавирус под контролом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. август 2020.

 Неколико месеци чинило се да Балкан с пандемијом коронавируса добро стоји, али је сада међу десет земаља са најбрже растућом стопом заразе у Европи - осам са Балкана, пише британски Економист (The Economist) оцењујући да су владе балканских земаља прерано саопштиле да је вирус под контролом.

Ако је уопште била истина да су чврсте мере на почетку деловале, та предност се изгубила брзим поновним отварањем. Или су можда почетни бројеви били погрешни, захваљујући лошем мерењу или прикривању можда слика никад није била тако добра као што се чинило, наводи недељник.

До почетка јуна, према српској статистици, само су 244 особе умрле од последица инфекције, али је потом у једном истраживачком извештају наведено да је прави број умрлих 632, пише Економист и додаје да су председник и влада, у том тренутку ангажовани у изборној кампањи, негирали да покушавају да умање стварне бројке.

Позивајући се на мишљење лекара, Економист као разлог за низак број регистрованих инфекција у првим месецима епидемије наводи да је било мало тестирања. Данас се тестира више, наводи Економист и додаје да се чини да власти објављују тачније бројке, делом и под притиском 2.870 огорчених лекара који су потписали протестно писмо.

Као и у већем делу остатка Европе, званичне поруке су збуњујуће а на Балкану је збрци додатно допринео и низак ниво поверења у власт, оцењује Економист и додаје да многи верују у теорије завере које често промовишу угледни људи.

Описујући стање у појединим деловима региона Економист наводи да је на Косову председник, у јеку политичког спора с премијером и владом позивао на игнорисање упутстава, а породице заражених улазе и излазе из болница без провера и доносе им храну.

У Албанију се слива на хиљаде људи пунећи плаже, налик на призоре на обали Црног мора у Румунији где број инфекција такодје брзо расте.

Када је реч о Босни, болнице се добро држе али због скандала који прате набавке везано за борбу против ковида-19 многи верују да је "неко зарађивао док је било на снази закључавање" пише Економист и подсећа на аферу с фирмом "Сребрена малина" којој је поверен посао увоза респиратора из Кине иако није имала референце за промет медицинске опреме.

У јуну је подсећа Економист, српски тениски ас Новак Ђоковић организовао је регионални тениски турнир на ком се грлио и забављао са хрватским и бугарским тенисерима од којих је неколицина заражена.

Улогу су имали и свештеници додаје Економист и наводи пример Црне Горе где су се појавили случајеви инфекције с почетком празника, као и после великих антивладиних демонстрација које је предводила православна црква.

Пандемија се широм региона подударила с православним, католичким и муслиманским празновањима и окупљањима, додаје се. И још горе, у том сиромашном делу Европе постоји огроман притисак за повратак на посао што додатно повећава стопу заразе, закључује Економист.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер