субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британски амбасадор у УН: Независност Косова је неповратна и позивам земље које га још нису признале да то учине
Хроника

Британски амбасадор у УН: Независност Косова је неповратна и позивам земље које га још нису признале да то учине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. фебруар 2015.

Њујорк -- Амбасадори земаља чланица СБ УН поздравили су на седници посвећеној Косову предстојећи наставак дијалога Београда и Приштине.

Ипак, амбасадору су изразили забринутост због насиља на демонстрацијама опозиције у Приштини.

Британски амбасадор Марк Лајал Грант пожелео је срећу Београду и Приштини у наставку дијалога под покровитељством ЕУ и поздравио чврсту посвећеност том процесу коју су на данашњој седници изразили представници Србије и Косова.

Рекао је да је нормализација односа између Косова и Србије интегрални део напретка.

Грант је поздравио напредак остварен на Косову од последњег састанка СБ УН пре два месеца и рекао да формирање владе представља важан корак напред, са успостављањем кључних институција. Рекао је да су пред новом владом бројни изазови као што су организовани криминал, корупција и успостављање владавине права.

Изразио је забринутост због насиља у Приштини током протеста и рекао да је важно да влада почне да разматра притужбе опозиције које стоје иза тих протеста.

Британски амбасадор је подсетио да ће овог месеца бити седма годишњица проглашења независности Косова и рекао да је то добар тренутак да се осврне на напредак који је остварен набрајајући да је више од половине чланица УН признало Косово, да је постигнут споразум о нормализацији односа са Србијом 2013, и да је Косово добило приступ ЕУ фондовима.

"То показује да је независност Косова неповратна и позивамо земље које га још нису признале да то учине", рекао је Лајал Грант.

Такође је изразио мишљење да би састанци у СБ УН о Косову требало да буду ређи у складу са ситуацијом на терену, и додао да постоје много тежи проблеми у свету којим ово тело УН треба да се бави у овом тренутку.

Руски амбасадор Виталиј Чуркин је указао на озбиљне проблеме приликом демонстрација албанске опозиције на Косову 25, и 27. јануара које су довеле до нереда.

Поздравио је планирани наставак дијалога Београда и Приштине на највишем нивоу.

Чуркин је оценио да није остварен никакав напредак у процесуирању кривичних слуцајева. Он је затражио формирање специјалног суда за злочине и указао на значај заштите свих сведока.

Чуркин је такође рекао да је висок ниво незапослености на Косову и да висок број људи масовно напушта Косово у потрази за бољим жвотом.

Руски амбасадор је осудио наставак скрнављења православних манастира и каменовање избеглица које су дошле да посете цркву у Ђаковици.

Оценио је да УНМИК треба буде водећа међународна организација на Косову, и да има треба да јој се обезбеде одговарјући ресурси да може у потпуности да испуни свој мандат.

Амбасадор Француске при УН Франсоа Делатр је оценио да напредак у преговорима Београда и Приштине мора да се настави и да је "битно да обе стране напредују истим темпом" ка заједничкој будућности у Европској унији.

Делатр је изразио наду да ће састанак највиших представника Београда и Приштине у понедељак у Бриселу пружити "нови замајац разговорима" и нормализацији односа.

Амбасадор Француске је указао на потребу оснивања Зајединце српских општина, као и Специјалног суда за злочине о којима је истрагу водио истражни тим Европске уније.

Према Делатровим речима, потребна је и сарадња са тим тимом како би се расветлили злочини почињени пре 15 година.

Делатр је позвао Приштину да ојача владавину права на Косову, да се бори против организованог криминала и илегалне имиграције, као и да гради однос поверења са мањинским заједницама. Такође је осудио насиље на недавним демонстрацијама у Приштини.

Амбасадор САД Дејвид Пресман поздравио је Београд и Приштину због привржености нормализацији односа а посебно је честитао Косову на његовом признању у Међународном олимпијском комитету.

Пресман је рекао да се нова влада у Приштини, која укључује представнике мањина, нашла на искушењу због демонстрација и смене српског члана владе, министра Александра Јаблановића.

Према Пресмановим речима, сви имају право да демонстрирају али је насиље неприхватљиво, па САД осуђују вандализам и нападе на новинаре и позивају све да се понашају одговорно.

Пресман је позвао владу у Приштину да се посвети економији и привредном расту Косова, и да заустави имиграцију, а такође је позвао Србију и Косову да појачају погранични сарадњу у борби против кријумчарења људи и шверца дроге.

САД према Пресмановим речима, осуђују коришћење насиља против верника у Ђаковици и сматрају да је то неприхватљиво. "Све стране морају гарантовати слободу кретања", додао је Пресман.

Амбсадор САД је поздравио посету премијера Србије Александра Вучића Косову и оценио да је то био "корак у правцу нормализације односа".

Пресман је такође похвалио Београд и Приштину због борбе против одласка иностраних бораца на ратишта на Блиском истоку.

Амбасадор Кине који председавава седници Савета безбедности рекао је да обе стране треба да наставе са дијалогом и оценио да је то важно за стабилност и региона и целе Европе.

Шпански амбасадор Роман Ојарзун је рекао да сматра како УНМИК игра важну улогу у ублажавању тензија и у промовисању сарадње на Косову.

"Шпанија је привржена европској перспективи западног Балкана и сматра да ће напредак ка том заједничком циљу омогућити стабилизацију региона и економски напредак, рекао је он.

Представник Анголе рекао је да подржава резолуциоју 1244 као примењив правни оквир за свако решење за Косово и да подрзава суверентите и територијални интегритет Србије као и да је улога УНМИК-а кључна за промовисање стабилности и безбедности на Косову.

Рекао је да сматра да је кључно што ће се наставити дијалог између Београда и Приштине под покровитељством ЕУ, што је пресудно да се иде даље са споразумом из 2013.

Представник Малезије осудио је распиривање верске мржње и уништавајје верских споменика и позвао да се заједница српских општина оснује што пре.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер