четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британски амбасадор: Тврдње да је Хашки трибунал под утицајем САД су неозбиљне
Хроника

Британски амбасадор: Тврдње да је Хашки трибунал под утицајем САД су неозбиљне

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. мај 2015.

Тврдње да је Хашки трибунал под јаким утицајем САД су неозбиљне, оценио је амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф.

Он је додао да је међународни кривични трибунал независни међународни суд под покровитељством Уједињених нација.

Коментаришући за данашњу "Политику" случај Војислава Шешеља, Киф је рекао да Британија подржава рад трибунала, чији је "важан елемент бављење прошлошћу у смислу памћења, помирења, али и достизања правде".

Тврдње да је Хашки трибунал под јаким утицајем САД су неозбиљне, оценио је амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф и додао да је међународни кривични трибунал "Ове године нас очекују неке важне годишњице, попут 20 година од Сребренице. Ови догађаји су битни због памћења, разумевања догађаја и, на крају, што је најбитније помирења", истакао је Киф.

Он је рекао и да су за земље попут Србије, које имају жељу да уђу у ЕУ, најбитније питање озбиљне реформе у сферама економије, владавине права и поштовања људских права.

"Ми подржавамо програм реформи који спроводи влада премијера Вучића и надамо се да ће бити успешан. Надамо се да ћемо у реформисаној ЕУ бити у прилици да дочекамо реформисаму Србију", поручио је Киф.

На питање да ли је, поред спроведених реформи, једина кочница за отварање првих поглавља питање Косова, британски амбасадор је одговорио да се не слаже с тим и да је позиција британске владе да прва поглавља буду отворена до краја ове године.

"Сматрамо да је то могуће остварити. Често се говори о томе да су најбитнија поглавља 23 и 24, која се баве важним питањима као што су владавина права, основна права и слободе, људска права, медији. Овде је остварен одређени напредак. Када је реч о Косову (поглавље 35), важно је да се подсетимо да је Бриселски споразум један далековиди споразум, који подржава изградњу мирније и просперитетније будућности за Србију, Косово и цео регион", рекао је Киф.

Он је додао и да Београд и Приштина имају заједничку одговорност за спровођење споразума и остваривање резултата.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер