четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британска влада објавила детаљан план за Брегзит, од ЕУ ће тражити „споразум о придруживању“
Хроника

Британска влада објавила детаљан план за Брегзит, од ЕУ ће тражити „споразум о придруживању“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јул 2018.

Британска влада објавила је документ о Брегзиту према којем ће од Европске уније тражити "споразум о придруживању", који би омогућио слободну трговину за робу, али не и услуге, као партнерство у безбедности и наставак чланства у многим европским агенцијама.

У "Белом папиру" британска влада је изнела детаље договора кабинета премијерке Терезе Меј, због којег су оставке поднели шеф дипломатије Борис Џонсон и министар за Брегзит Дејвид Дејвис. Влада премијерке Терезе Меј тражи "начелно прагматичан и амбициозан" Брегзит, али је план наишао на критике њених конзервативаца који мисле да ће спречити трговинске споразуме широм света, док је питање како ће реаговати Брисел.

Нови министар за Брегзит Доминик Раб рекао је да се план залаже за "иновативно и незабележено економско партнерство" Велике Британије и ЕУ. Према том плану, Велика Британија ће задржати заједничке прописе ЕУ за робу и пољопривредне производе, како би се омогућила слободна трговина без царине и провера на граници.

Влада у Лондону предлаже "комбиновану царинску територију" с ЕУ, тако што ће се технологијом на граници одлучивати да ли је роба из трећих земаља намењена Великој Британији или Европској унији с наплатом одговарајућих намета. Тиме би се решио и проблем границе између Северне Ирске и Ирске, једине копнене границе Велике Британије с ЕУ, која треба да буде отворена према мировном споразуму.

С друге стране, слободна трговина се не би примењивала на услуге које чине 80 одсто британске приведе, пренео је Асошиејтид прес.

Предлогом би Велика Британија остала у агенцијама ЕУ, као што су Европска агенција за безбедност авијације, Европска медицинска агенција и Еуропол.

Такође је замишљено да британски судови, иако земља више не би била под јурисдикцијом Европског суда правде који је трн у оку тврдим присталицама Брегзита, уважавају одлике европског суда у важним случајевима. Британска влада навела да ће компаније моћи да доводе "веома талентоване људе" у Велику Британију из ЕУ и обрнуто, да ће држављани чланица ЕУ моћи да долазе без виза, као и да ће студенти из земаља ЕУ моћи да студирају у Великој Британији.

Питање је и како ће ЕУ реаговати на британски план, имајући у виду да Брисел тврди да Лондон не може да бира шта му се свиђа са јединственог тржишта. Још прошле недеље главни преговарач ЕУ је упозорио да остале чланице неће прихватити договор који третира јединствено тржиште за робе и услуге као "велики супермаркет" за Велику Британију.

У расправи у парламенту многи посланици, како из владајућих торијеваца, тако и опозиционих лабуриста, критиковали план као нејасан.

Конзервативац Џејкоб Риз-Мог рекао је да је бели папир "највеће вазалство откада је краљ Џон одао пошту Филипу Другом у Гулеу 1200. године" и да у целини представља "најгоре аспекте ЕУ због којих је британски народ гласао да изађе".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер