субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британска медицинска студија: Коронавирус може да убије и месецима након пребољевања, а чак 30 одсто оних који су прележали вирус поновно је хоспитализовано у року од 140 дана
Хроника

Британска медицинска студија: Коронавирус може да убије и месецима након пребољевања, а чак 30 одсто оних који су прележали вирус поновно је хоспитализовано у року од 140 дана

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. април 2021.

Сви углавном говоре о умрлима од коронавируса, а мало о онима који су га преживели. Не прича се о томе хоће ли они и у коликој мери имати здравствених последица, односно колико им је сада здравље угроженије. Због тога је неизмерно важна управо објављена медицинска студија о последицама које коронавирус оставља на људско здравље.

Истраживање је обухватило чак 50 хиљада пацијената хоспитализованих због коронавируса. Њихови детаљни медицински извештаји након болести упоређени су са с налазима људи који нису имали коронавирус. Закључци медицинске студије говоре да је коронавирус на онима који су га преболели у оставио озбиљне здравствене последице.

Подаци показују да је у року од 140 дана након болести, чак 30 одсто оних који су прележали коронавирус поновно хоспитализовано.

Смрт је била чак осам пута учесталија, него у другој, “некоронској”.

Респираторне болести, дијабетес и кардиоваскуларне болести су такођер биле учесталије код оних који су прележали коронавирус, а истакнуто је и да ови здравствени ризици нису ограничени само на старију популацију, пише угледни медицински часопис из Британије БМЈ.

Препоруке из студије гласе: дијагностификовање, лечење и превенција пост-коронавирус синдрома захтева интезивнији приступ, а не анализу утицаја на поједине органе или болести, те да су потребна хитна нова истраживања како би се утврдили сви фактори ризика.

Медицинска студија из Уједињеног Краљевства закључује да коронавирус убија и месецима након што га преболиш.

У Хрватској је све више пацијената који се јављају лекарима због појаве пост-ковид синдрома. Симптоми везани уз овај синдром онемогућују нормално функционирање и трају недељама, а некад и месецима. Необично је и што се пост-ковид проблеми не догађају само особама које су преболеле тежи облик коронавируса, него и пацијентима који су имали благи облик болести.

Према подацима хрватских лекара, најчешћи симптоми који се појављују код пацијената који су прележали овај вирус укључују дуготрајан губитак чула укусаи мириса, хроничан умор, малаксалост, поремећај памћења и концентрације, болове у прсима, мишићима и зглобовима, појачане главобоље, ноћно знојење и несаницу, кожни осип, као и губитак косе.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер