петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британци у страху од владиних мера штедње
Хроника

Британци у страху од владиних мера штедње

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. октобар 2010.

Велика стрепња уочи представљања новог буџета Велике Британије у парламенту. Зна се да ће уштеде које влада планира бити велике, али се не зна тачно колико.

Становници Велике Британије са стрепњом и страхом очекују данашње обраћање министра финансија британском парламенту.

Џорџ Озборн ће посланицима предочити шта коалициона влада тачно намерава да уради да би смањила огромни јаз између својих прихода и расхода, познатији као буџетски дефицит.

Да ће резови у јавном сектору бити болни, у то не треба сумњати, наводе посматрачи.

Још у јуну објављено је да влада намерава да у наредне четири године смањи буџетске издатке за 90 милијарди евра.

Изношење детаља најављене штедње

Данас ће бити познати детаљи, односно колико ће бити смањена издвајања за образовање, транспорт, полицију и социјалну помоћ.

Влада тврди да је штедња неопходна да би инфлација и каматне стопе остале ниске, док опозициони лабуристи и синдикати упозоравају да нагло кресање потрошње земљу може да гурне у нову рецесију.

Економски стручњаци су подељени. Нил Обрајен, из института Полиси ексчејнџ, наглашава да је земља презадужена и да мора да штеди:

"Имамо највећи буџетски дефицит од Другог светског рата. У поређењу са 2008., значи за само две године, удвостручили смо национални дуг, тако да данас свака британска породица у просеку дугује стотину хиљада фунти. Влада данас позајмљује чак четвртину новца који троши. Земља је у тешкој фискалној кризи."

Криза јесте тешка и штедња је неопходна, али превелика брзина је опасна, сматра професор економије Ричард Портис:

"Наравно да морамо да смањимо дефицит, јер је тако велика задуженост на дужи рок неодржива. Питање је само за колико и колико брзо. Посебно ме брине брзина, јер верујем да је опасност да поново потонемо у рецесију велика. Питам се, као што се многи питају - шта ће заменити владину потрошњу, ко ће надоместити тражњу у случају отпуштања великог броја људи?"

Аргументи с обе стране

Карл Емерсон из Института за фискалне студије има разумевања за аргументе и једне и друге стране:

"Аргумент у прилог брзе акције јесте да обављањем посла стичете кредибилитет, па тако они који Британији позајмљују новац знају да им влада неће свако мало куцати на врата тражећи још, па ће и каматне стопе на те кредите бити ниске. Аргумент против гласи да кресање буџетских трошкова у тренутку када је привреда слаба није добра идеја. Пошто се тражња не може стимулисати ниским каматним стопама, јер су оне ионако на најнижем могућем нивоу, боље је одложити штедњу док привреда не ојача."

Влада се очигледно приклонила првој опцији, док опозициони лабуристи снажно заговарају ову другу.

Политички уредник Фајненшел тајмса Џорџ Паркер сматра да се премијер Дејвид Камерон коцка на велики улог:

"Камерон је практично заложио будућност своје странке и целе коалиције. Ако се покаже да је био у праву, ако се на крају његовог четворогодишњег мандата испостави да је Британија праведнија и богатија земља, смеши му се нова изборна победа. Али ако кресање буџетских издатака врати Британију у рецесију, лабуристи би могли, после кратке паузе, да се врате на власт."

Анкете показују да су грађани свесни да се проблем буџетског дефицита мора решавати, али страхују да ће терет бити превелик и да неће бити равномерно распоређен.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер