четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел хоће да Еулекс истражи трговину органима, Београд тражи истрагу под мандатом СБ УН
Хроника

Брисел хоће да Еулекс истражи трговину органима, Београд тражи истрагу под мандатом СБ УН

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јун 2011.

БЕОГРАД - Српски званичници уздржано су данас реаговали на намеру Брисела да у оквиру Еулекса формира специјални тим за истрагу навода Дика Мартија о нелегалној трговини органима на Косову, јер она не одговара на питање ко ће дати мандат за истрагу изван територије Косова.

Како је за Тањуг објаснила портпаролка високе представнице ЕУ Маја Коцијанчић, именовање специјалног тужиоца и посебног тима задуженог за истрагу о наводима Дика Мартија о нелегалној трговини органима на Косову доказ је колико се ЕУ залаже да дође до праве истраге тих оптужби и део је прелиминарне истраге коју је Еулекс покренуо још у јануару.

"Реч је о специјалном тиму о чијем је формирању одлуку донело свих 27 чланица ЕУ да би се наставио рад на истрази оптужби из извештаја Дика Мартија. Чиниће га тужиоци и истражитељи који ће радити у оквиру прелиминарне истраге коју је Еулекс покренуо још у јануару", рекла је Коцијанчић. Она је нагласила да ова истрага има ширу међународну димензију и да ће у том контексту део тима бити базиран у Бриселу.

Министар спољних послова Вук Јеремић изјавио је да Србија поздравља сваку иницијативу за утврђивање истине о наводима Дика Мартија, али је упозорио да ниједна од тих иницијатива, укључујући најновију из Брисела, не одговара на питање "ко ће дати мандат за истрагу изван територија Косова".
"Такав мандат може дати само Савет безбедности УН", рекао је Јеремић на маргинама министарског састанка Централноевропске иницијативе у Трсту.

Шеф српске дипломатије је додао да су јуче у Њујорку одржане консултације међу сталним чланицама СБ УН на којима су се Русија и Кина залагале за то да се донесе одлука о отпочињању истраге, али да се неке земље чланице "и даље грчевито одупиру иницијативи Србије да истрага почне" и да се зато "треба наоружати стрпљењем".

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић оценио је да је формирање Еулексове радне групе за истрагу о наводима Дика Мартија лош потез јер за базу деловања има постојећи мандат Еулекса.

Ивановић је у изјави за Тањуг рекао да од тренутка објављивања Мартијевог извештаја Србија настоји да се у ово питање укључи УН, а не да се то повери Еулексу, те да је формирање радне групе покушај компромисног решења.

"Ово је покушај компромисног решења између та два предлога али ја сматрам да је предлог лош јер би за базу деловања имао постојећи мандат Еулекса. Сумњам да ће овако састављен тим бити у прилици да прошири истражне радње на територију Албаније која је ван домашаја Еулекса," објаснио је Ивановић.

Еулекс је формирао радну групу за истрагу о наводима које је у свом извештају изнео известилац Савета Европе Дик Марти, а један део те групе ће бити стациониран у Бриселу, изјавила је Тањугу портпарол Еулекса Ирина Гудељевић.

"Ова радна група састављена од тужилаца и истражитеља радиће на прелиминарној истрази коју је Еулекс вец започео 27. јануара 2011. године", казала је Гудељевић и прецизирала да "пошто истрага има међународну димензију, радна група ће делимично бити базирана у Бриселу".

Ивановић сматра да је овиме одговорено само на једну „нашу примедбу" а то је да ће Еулекс бити под јаким притиском локалног албанског становништва ако буде водио ову истрагу.

„Није одговорено на другу нашу примедбу а то је да се чини да ЕУ није довољно снажан ауторитет да Албанце у Албанији натера да сарађује по овом питању. Многи политичари и у Албанији су по свој прилици знали за овако нешто а самом чињеницом да су знали а нису ништа предузели криви су," оценио је Ивановић.

Представници Еулекса рекли су да у овом предмету "јурисдикцију има приштински Окружни суд, а Еулексове судије из Окружног суда у Приштини се већ баве и наставиће да се баве прелиминарном истрагом".

Сенатор Марти у свом извешстају оптужује косовског премијера Хашима Тачија и друге вође ОВК за нехумани третман, трговину органима и организовани криминал.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер