субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранко Ружић: Предрасуда је да се у Србији закони не примењују "адекватно"
Хроника

Бранко Ружић: Предрасуда је да се у Србији закони не примењују "адекватно"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. фебруар 2019.

Предрасуда је да се у Србији закони не примењују адекватно, а то доказују победници Националног такмичења за најбољу праксу у примени принципа добре управе, рекао је данас министар државне управе и локалне самоуправе Србије Бранко Ружић.

Он је на додели награда у оквиру пројекта „Унапређење доброг управљања на локалном нивоу“ рекао да су „награде припале визионарима“ који раде у локалним самоуправама.

Тај пројекат као део програма „Подршке Владе Швајцарске развоју општина кроз унапређење доброг управљања и социјалне укључености-Сwисс ПРО“ реализују Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), Министарство државне управе и локалне самоуправе и Стална конференција градова и општина (СКГО).

Награде за 2018. годину од по 3.000 долара у категоријама ефикасности и делотворности, транспарентности и јавности у раду, одговорности и владавини права и равноправности и одсуству дискриминације, припале су градској управи Новог Пазара, општинама Рума и Власотинце и градској управи београдске општине Врачар. Осам општина је добило посебна признања.

„Држава је донела Закон о е-управи који је применила управа Новог Пазара и увела е-писарницу преко које грађани подносе представке“, рекао је Ружић.

Додао је да је Рума ефикасно спровела Закон о локалној самоуправи, градовима и општинама који прописује да се грађани консултују око тога где и шта градити новцем из буџета.

Тим законом је, како је рекао, омогућено и да се локалне самоуправе удружују што су спровеле у пракси општине Власотинце и Бојник и градњом азила решиле проблем напуштених паса.

„Да су сви градјани подједнако важни показала је београдска општина Врачар која реализује стратегију унапредјења приступачности за особе са инвалидитетом“, рекао је Ружић.

Истакао је да је „задатак тог Министарства и Владе да створи управу по мери свих нас“.

Амбасадор Швајцарске у Београду Филип Ге рекао је да та земља пружа Србији подршку у успостављању добре управе на локалном нивоу и да се сада показују резултати.“

„Добра управа је предуслов за друштвено-економски развој, заснован на демократији и поштовању људских права“, рекао је Ге.

Додао је да је уверен да има доста локалних самоуправа које ће применити принципе доброг управљања.

Генерални секретар СКГО Ђорђе Станичић оценио је да је уложено доста труда и рада да се уз финансијску помоћ Швајцарске остваре добри резултати.

„Укључени смо у све процесе функционисања локалних самоуправа, од планирања до организовања обуке да би локална управа постала модеран сервис грађана“, рекао је Станичић.

Шеф Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге у Србији Микела Телатин рекла је да јој је драго што су заједнички напори уродили плодом и побољшали живот грађана, посебно маргинализваних група.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер