четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранко Ружић: Не постоји договор који подразумева да Вучић буде председник, а Дачић премијер
Хроника

Бранко Ружић: Не постоји договор који подразумева да Вучић буде председник, а Дачић премијер

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. мај 2017.

Својеврсна је спекулација да је уочи председничких избора начињен договор "Вучић председник - Дачић премијер".

Постојао је и постоји савез Вучић-Дачић и договор о борби за бољитак Србије и њених грађана. Државни разлог је опредељивао одлуку Социјалистичке партије Србије да одустанемо од свог председничког кандидата и подржимо Вучићеву кандидатуру. Ускостраначки интерес смо подастрли државотворној оријентацији странке и по ко зна који пут доказали да смо незаобилазни фактор политичке стабилности и да имамо јасну визију у антиципацији догађаја, каже у разговору за Данас Бранко Ружић, потпредседник и посланик Социјалистичке партије Србије.

*Да ли ће СПС ипак покушати да наплати то што је допринео Вучићевој победи и да добије више ресора у Влади и премијерско место за Ивицу Дачића?

- Такво поједностављено тумачење једне велике борбе и историјске победе нашег кандидата у којој смо дефинитивно отворили врата јачању савеза СНС и СПС уз много већу дозу узајамног поверења и поштовања, једноставно није политички приступ који ми из СПС имамо или смо икада имали у 27 година постојања.

*Има неких спекулација да вам је обећано место министра спољних послова, или нека друга важна функција у влади и да је то разлог због кога сте снизили тон И да зато тврдите да је победа Вучића важнија од Слобине победе?

- Бавим се политиком дуги низ година, стриктно водећи рачуна да никада не нарушим нечији или свој лични интегритет и политички идентитет. Не бавим се плиткоумном интересном трговином. Политичку Србију не видим и не желим да видим као пијацу, али сам увек спреман да радим у интересу њених грађанки и грађана.

*Ипак сте променили реторику и престали да будете опозиција у СПС и владајућој коалицији?

- Реторику, политичку оријентацију и здраворазумски приступ друштвеним процесима не мењам никада. Такође, та перцепција мене као опозиције продукт је разних медијских наслова, понекад и спинова. Нисам опозиција Србији, нити ћу то икада бити. Могу евентуално да се сложим да су се наслови у великој мери променили.

*Ваш страначки колега Новица Тончев тврди да ће подршка Вучићу коштати СПС губљења идентитета и полаганог преласка у фракцију СНС?

- Заиста немам манир да полемишем са ставовима својих партијских колега у јавности, нарочито уколико такве ставове видим као неувремењене, а пре свега, спрам чињеница, неутемељене.

*Тончев тврди да ће цео СПС да уништи групица полтрона око Дачића који му причају празне бајке. Слажете ли се са њим, будући да сте и сами говорили да полтрони могу фатално да заврше?

- Немам заиста коментар, јер између мог става који је општи, принципијелан, и иза кога стојим и дан данас, нема било какве корелације са тим садржајем који не бих коментарисао.

*Могу ли вас неспремне изненадити парламентарни избори и да ваше присталице уместо за СПС гласају за СНС?

- Хипотетичким парламентарним изборима се не бавимо. Очекујем да ће садашња парламентарна већина имати привилегију да пружа подршку успешним мерама Владе пун мандат. У сваком случају, никада нас нити један изборни циклус није изненадио, нити довео до одливања традиционалне армије бирача СПС-а. Није коректно ниподаштавати чињеницу да је СПС друга по снази и значају политичка партија у Србији.

*Најновија истраживања показују да је СПС са 13 одсто спао на седам одсто? Плаши ли вас тај податак и нека упозорења да можете пасти испод цензуса?

- Забавља ме та недоличност и непрофесионализам оних који продуцирају такве небулозе, као и оних који тако нешто објављују. И то два, три дана након најбољих могућих истраживања јавног мњења, на локалним изборима - СПС у Врбасу 22 одсто, Оџацима 18 одсто, Ковину 15 одсто, а у Зајечару 10 одсто. Даљи коментар је излишан.

*Да ли ћете на београдске изборе изаћи поново у коалицији са напредњацима или ћете имати свог кандидата и ко би он могао да буде?

- Модел учешћа на београдским изборима биће опредељен свим комплексним чиниоцима, великим значајем тих избора не само за Београд, него и за читав реформски курс којим Србија напредује. У сваком случају након озбиљних анализа, крајњи епилог и циљ је да стратешки коалициони савез СПС и СНС однесе убедљиву победу, што, истичем неће бити ни мало лако. Квалитетних кандидата имамо сијасет, али је још увек преурањено опредељивати модел наступа.

*СПС се често спочитава да је свима добар коалициони партнер, али да напослетку свима и окрене леђа - Шешељу, Коштуници, Тадићу - и да је Вучић зато опрезан када је СПС у питању?

- Такво злурадо спочитавање је својеврсно онима који су имали дефицит визије, снаге и реформског потенцијала. Подсетићу ваше читаоце да смо као партија, увек били на страни Србије и очувања државних интереса, као и да смо са свима сарађивали на том пољу, али искључиво уз њихову жељу, а не наше нуђење зарад неког политичког профита.

*Ових дана готово да није постојао социјалиста који се није огласио поводом оптужби бившег коалиционог партнера Бориса Тадића да је Дачић крив за смрт амбасадора Оливера Потежице? Зар Дачић није могао сам да се одбрани од тих оптужби?

- Тадић је тужна фигура српске политике, и мислим да заиста не завређује толику пажњу. Одговорили смо му сви шта мислимо о његовим срамним изјавама, а то је учинио и сам Дачић.

*Тврдите да свако демократско друштво вапи за једном јаком и конструктивном опозицијом, али да тога у Србији нема. Зар на уништавању опозиције није помогао и СПС?

- Тешка је реч уништавање, а нарочито као синоним за деловање СПС. И даље стојим при том ставу који сам раније изрекао, али девастирање опозиције је спроведено од стране ње саме, односно њених лидерчића са својим сујетама, фрустрацијама и личним интересима.

*Та иста опозиција тврди да се враћамо у деведесете судећи по заоштреним односима у региону?

- Односи у региону јесу бременити многим екстремним ставовима, потезима, политичком нестабилношћу и дезоријентисаношћу. На то смо указивали сасвим одговорно и пре расписивања председничких избора и зато ми је драго да смо донели далекосежну одлуку о заједничком председничком кандидату и однели победу која је гарант да се та нестабилност и заоштреност неће прелити у наше двориште. Оно што је врхунац лицемерја је прича опозиције о "повратку у 90-е", а да су притом били спремни да изазову и 90-е, и "македонски сценарио" након првог круга избора. Једино, на шта нису рачунали, то је двомилионска подршка Александру Вучићу и нокаут у првој рунди.

*Чињеница је ипак да су односи Србије и Хрватске назадовали у односу на време Тадића и Јосиповића и да Хрвати због изјава Александра Вулина траже да он буде проглашен персоном нон грата?

- Екстремизам у Хрватској, ломљење ћириличних табли, повампирење усташтва, све су то ефекти приземне борбе за политички профит неких партија у Хрватској. Сигурно то није индуковано из Србије. Мислим да су такве појаве наишле и на сувише благ однос Брисела и то је питање и за њих. Што се тиче регионалне сарадње у свим сегментима, Србија је показала свој лидерски потенцијал. Међутим морамо водити рачуна поред туђег, и о свом достојанству.

*И Брисел упозорава на раст националистичке реторике?

- Направили би конструкциону грешку када би пребацивали одговорност са једних на друге, и мерили тежину изреченог. Међутим, уз генерализовање појава од стране ЕУ, волео бих да измеримо изречено и сигуран сам да би тиме доказали да је Србија предводник у борби да се крене напред и да сарадњу не блокирамо "годинама које су нам појели скакавци".

*Зашто онда придајемо толику важности изјавама Харадинаја о великој Албанији, када је он лидер четврте по величини странке на Косову и када се зна Косово по Уставу нема право да се припоји некој другој држави?

- Такозвани Устав територије коју Република Србија не признаје као отуђену, не може бити аргумент за релаксирање наше заинтересованости за екстремне изјаве, не само Харадинаја, већ и Раме и Тачија. Да ли су то пробни балони у функцији парламентарних избора који су расписани у Приштини, мање је важно. Наша је обавеза као озбиљне државе да водимо рачуна о нашем државном интересу и достојанству.

*Колико наше државне интересе може да угрози грађанин САД Вилијам Вокер?

- Ред је сагледати историјски контекст када је, сада повампирени "грађанин" Вокер, био у капацитету шефа мисије ОЕБС. Тада је спровео нечасне радње, а Србија је имала веома мали број пријатеља, који притом нису били довољно јаки да ту неправду исправе 1999-е. Правда је спора али достижна, а неправда мора бити исправљена. Некадашњи пријатељи су доминантни у међународној арени, а тадашњи непријатељи уважавају државне циљеве и интересе Србије у много вишем степену. Зато је важно инсистирати на томе.

*Ћутите и у Скупштини већ дуже време, да ли је то зато, као што кажете, јер је дошло време да паметни заћуте?

- Сматрам да сам лично веома присутан у јавности, и увек ми је била жеља, још док сам обављао и функцију шефа посланичке групе, да армија мојих другарица и другова добију шансу и профилишу се као ауторитети у свом послу. Мислим да смо у томе као партија успели, а моју памет и политичку мудрост нека оцењује онај ко је властан, а то су грађани Србије.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер