Хроника

Бранко Ружић: Бојкот неће успети, можда 150.000 људи због тога неће изаћи на изборе

Штампа
петак, 29. мај 2020.

 Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић изјавио је у Новом дану да бојкот дела опозиционих партија неће успети и да ће они утицати на највише 150.000 грађана, који ће због њих бојкотовати предстојеће изборе. Он је оценио да су странке које бојкотују изборе изабрале "тотално погрешан правац", да "пуцају у погрешну мету", као и да чине "грешку за грешком".

Он је говорећи о бирачком списку навео да он никада није био ажурнији, и да ће се наставити са његовим ажурирањем.

"Јединствени бирачки списак заиста никада није био ажурнији, захваљујући пре свега дигитализацији и чињеници да смо увезали јединствени бирачки списак са регистром матичних књига, пре свега умрлих и венчаних. У току су пријаве за гласање по месту боравишта, како у земљи, тако и у иностранству. У иностранству се то ради преко конзуларних представништва и у земљу ти спискови треба да стигну до 30. овог месеца. Дакле, раде се редовне радње које се увек раде и које су се увек радиле", рекао је Ружић.

Према његовим речима, највећи посао у ажурирању бирачког списка је повезивање са матичним књигама, тако да је "сада много лакше" и "отворило је могућност да се једноставно ажурира бирачки списак". Истиче да због свега тога могућност било каквих нерегуларности су сведене на минимум.

Он је оценио да су "такозване мртве душе" на бирачким списковима терен за манипулације и рекао да му није јасно како "дух" може да се са документом појави на бирачком месту и гласа.

"То је урбана легенда", закључио је Ружић.

Он је подсетио и да грађани на сајту Министарства државне управе и локалне самоуправе уношењем јединственог матичног броја могу да провере да ли су и где уписани у јединствени бирачки списак.

"Ажурирање бирачког списка се закључује 5. јуна. Видеће се колика је та разлика, колико је то ажурирање допринело да се у претходне три године те ствари ишчисте. У том смилсу, на председничким изборима у бирачки списак је било уписано шест милиона и седамсто двадесет осам хиљада, отприлике. То ће сада бити мање, али неће бити драстично мање. Морамо имати у виду, када говоримо о излазности, да видимо колико је пунолетних грађана физичко присутно у Србији", рекао је он.

Истиче да се врши инспекцијски надзор над бирачким списком и да се он редовно ажурира на дневном нивоу.

"Сваку неправилност грађани могу и треба да пријаве општинској или градској управи. Што се тиче уписа и исправљања тих неправилности, након закључења јединственог бирачког списка, то преузима Министарство државне управе и локалне самоуправе. Било да се грађани обрате нама директно, или могу да се обрате својим референтима у општинским управама, који преко апликација шаљу нама у министарство", наводи Ружић.

Додаје да је од ове године, за слепе и слабовиде особе омогућен аудио фајл на порталу министарства, како би и они могли да провере да ли су уписани у бирачки списак и да ли има неких неправилности.

Говорећи о нашим грађанима који су у иностранаству, он је најавио да је у "перспективи увоођење електронског гласања".

"Има аргументације и за и против, и ја мислим да тој теми треба прићи са што ширим политичким консензусом", нагласио је он.

"Бојкот политички неодговаран"

Говорећи о променама закона које су донете у вези са оверавање потписа, он каже да је жеља била да "се направи што шири опсег овлашћених оверитеља потписа, потребних за предају листа". 

"Управо вођени препорукама здравственог штаба да се санирају негативне последице епидемије вируса Ковид 19, хтели смо да смањимо могућност концентрације изборних актера. То је један разлог. Други разлог је политички договор који је уследио након састанка председника СНС са представницима политичких листа које желе или учествују на изборима. То је иницијатива оних који су мислили да ће поред здравља, њима олакшати да тај процес спроведу до краја", рекао је Ружић.

Коментаришући промену изборног цензуса, он је нагласио да је правило да се правила не мењају у изборној години "неписано правило, и да оно не пише у Уставу".

"Не пише нити у једном закону. То је једно џентлменски договорено или наметнуто правило. Имате критике које долазе споља, да суспендујете разна права, медијске слободе, политичка права, злоупотребљавате скупштинске процедуре, да малтене имате диктатуру, а онда се изађе са предлогом да се смањи праг са пет процената на три, а знате да тиме највише губе они са највећим бројем освојених гласова, у овом случају СНС, па СПС. Али, то је мање важно питање. Много је важније да на овај начин демократија у Србији добија. Репрезентативност различитих политичких опција, могућност да уђу у парламент", навео је Ружић.

Оцењује да је "бојкот обесмишљен много пре доношења закона о смањењу цензуса за улазак у парламент.

"Обесмислили су га управо они који су били иницијатори бојкота. Први сте имали онај у парламенту. Мени лично, као грађанину, то је политички неодговорно", казао је Ружић и додао да су странке које су бојкотовале парламент, а потом изашли на улицу виделе да то "тако не пали".

"То тако не иде, не даје резултат. Почиње дијалог на ФПН-у што је добро и на крају се враћа дијалог у парламент, што је добро. Да био дијалог био на вишем нивоу, не морају да актери побегну у мишју рупу", оценио је Ружић.

Он каже да је власт понудила решење, али да опозиција није прихватила.

"Влада је донела одлуку. На челу тог тима је био, и још је Небојша Стефановић. У сарадњи са ОЕБС-ом, ОДИР-ом, све мере које су биле од ранијих година су практично инкорпориране. Све је примењено. Законодавни оквир је промењен, у складу са тим. И сада, ми треба да кажемо: 'Ништа се није догодило'. "Па, није тачно, хајде да будемо поштени. Е сад, ако то некоме не одговара, 'ок', и бојкот је легитиман начин политичке борбе", поручио је он.

Ружић истиче да "бојкот није успео".

"То неће утицати на, можда, 150.000 људи, који због тога неће изаћи на изборе. Тотално погрешан правац, пуцањ у погрешну мету, грешка за грешком. Програмски тотално разједињена структура те опције", оценио је Ружић.

Он је говорећи о успесима актуелне власти поменуо отварање фабрика, завршене аутопутеве као и смањење незапослености.

Ружић је говорећи о запошљавању у јавном сектору рекао да је забрана била мера фискалне консолидације која је дала резултате.

"Ми смо расходе у буџету на основу плата желели да сведемо не неку меру која је била одржива и на основу програма којег смо са ММФ-ом спроводили у дело. Сада смо релаксирали ту забрану што иде у прилог тези да је то било успешно. И то су релевантне институције и доказале", истакао је он.

На питање да ли то значи да сада могу грађани да се запошљавају у јавном сектору, Ружић  је рекао да "могу, уз јасну процедуру".

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]