петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранко Радујко: Неизвесна продаја "Телекома"
Хроника

Бранко Радујко: Неизвесна продаја "Телекома"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. фебруар 2011.

БЕОГРАД - Генерални директор "Телекома Србија" Бранко Радујко изјавио је да је неизвесна продаја тог предузећа јер је, како је рекао, процес компликован и не зависи само од добрих резултата компаније већ купци гледају и кретање курса, потрошачку моћ и стање на финансијском тржишту.

„Тешко је проценити шта ће бити исход процеса, хоће ли бити успеха и ако буде ко ће бити купац", рекао је Радујко у интервјуу за сутрашњи НИН.

Према његовим речима, иако је "Телеком" најуспешнија српска компанија, од које се у последње три године по основу добити у буџет Србије слило око 130 милиона евра, продају овдашње „златне коке" прати пуно тешкоћа, али и противљења. 

Телеком тренутно има 9.468 запослених, а број запослених, којих је некада било скоро 14.000, смањиван је природним путем, издвајањем нон-кор делатности и стимулативним програмима.
Радујко је прецизирао да у структури прихода "Телекома" фиксна телефонија учествује са 50 одсто, мобилна између 42 и 43одсто док остало чине интернет и мултимедија.
Он је додао да је профит од фиксне телефоније и даље веома мали.

Осврнувши се на резултате у протекле три године, од када је на челу "Телекома", Радујко је истакао да је, упркос драматичним курсним разликама, паду потрошачке моћи, губитку дела тржишта на Косову и Метохији, дуг компаније скоро преполовљен."Имамо две рекордне године по оствареном профиту који на крају 2010. године износи 15,8 милијарди динара, имамо мање запослених, исплатили смо 160 милиона евра дивиденди акционарима и задржали ниво тржишног учешћа који смо имали и пре кризе", нагласио је Радујко.

"Од високо задужене компаније постали смо релативно ниско задужена. Када сам преузео овај посао, имали смо обавезе по основу зајма за куповину Телекома Српске од 700 милиона евра, а данас та обавеза износи око 260 милиона.У целости ћемо га исплатити до краја 2012. године.", додао је он.

Радујко је казао да су протекле три године приходи расли за 20 одсто док је оперативна добит за 40 одсто и да је у том периоду инвестирано више од 530 милиона евра у инфраструктуру и опрему у Србији.

"Докапитализовали смо М-тел, који је први пут од оснивања завршио годину са позитивним резултатом. Телеком Српска одлично послује, то је пример добре приватизације и значаја отварања друштва на берзи. Наши акционари су јако задовољни", рекао је он.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер