четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Тиодоровић за Н1: Треба да будемо опрезни, забринутост није неопходна овог тренутка, јер ћемо лето проћи мирније. Велики талас коронавируса нећемо имати до касне јесени
Хроника

Бранислав Тиодоровић за Н1: Треба да будемо опрезни, забринутост није неопходна овог тренутка, јер ћемо лето проћи мирније. Велики талас коронавируса нећемо имати до касне јесени

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2022.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је у емисији Н1 Студио Ливе да мисли да је тренутна епидемиолошка ситуација таква да "треба да будемо опрезни", али да забринутост није неопходна. Мишљења је да ћемо лето проћи мирније, а да велики талас "нећемо имати до касне јесени". "Вероватно ће се дешавати да ћемо имати 1.000 и више позитивних, ја то не бих све називао оболелима, јер мислим да се многи крећу без тегоба и последица па се испостави да су позитивни на неком тестирању због неког путовања на пример", наводи Тиодоровић.

На питање о тренутној епидемиолошкој ситуацији каже да мисли да „треба да будемо опрезни, а да забринутост није неопходна овог тренутка у смислу неког претеривања“.

„Али свакако они који су најосетљивији би морали више да пазе, да обрате пажњу, могло би да им се препоручи да у затвореном носе маску или и на отвореном ако су у гужви“, каже он.

Мишљења је да ћемо лето проћи мирније.

„Вероватно ће се дешавати да ћемо имати 1.000 и више позитивних, ја то не бих све називао оболелима, јер мислим да се многи крећу без тегоба и последица па се испостави да су позитивни на неком тестирању због неког путовања на пример“, наводи Тиодоровић.

Велики талас, сматра, нећемо имати до касне јесени.

„Тада можемо очекивати значајнији пораст. Пре свега се ради о блажим облицима, чак се може рећи да највећи број оних који су позитивни немају никакве клиничке знаке, повезују то с прехладама. Број хоспитализованих не расте значајно, као ни број људи на респираторима и преминулих“, каже.

Указао је и на то које категорије треба посебно да подсетимо на присуство вируса.

„Прва група су они који одлазе на летовање у Грчку, јер тамо број нових случајева на дневном нивоу некад пређе и 10.000, тешке хроничне болеснике, као и оне који живе и раде у Западној Европи, а долазе на одмор овде, да припазе шта доносе и како се овде понашају“, наводи он.

Укидање мера је присутно свуда у Европи, каже.

Многе земље су укинуле мере или их свеле на минимум, на препоруку. Имамо ситуацију која се не разликује много од Европе“, сматра.

На питање о Кризном штабу, одговара да „медицински део свој део ради посао врло савесно“.

„С обзиром на то да се догађа један процес који је у природи познат и који очекујемо да ће бити и с ковидом, иако је ковид с потенцијалом мутације незабележен до сад у медицини, подсећа на грип, да ће постати ендемски, да ће се макро организам прилагодити микро. Губи свој потенцијал, надам се да је тако и надаље. Можда тамо на касну јесен и зиму, ако дође до појаве новог типа, овог тренутка мислим да није неопходан Кризни штаб“, рекао је Тиодоровић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер