петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Тиодоровић поводом три године од увођења ванредног стања у Србији: Затварање је било неоправдано, али су све противепидемијске мере биле неопходне
Хроника

Бранислав Тиодоровић поводом три године од увођења ванредног стања у Србији: Затварање је било неоправдано, али су све противепидемијске мере биле неопходне

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. март 2023.

Ванредно стање у Србији уведено је 15. марта 2020. године, како би се спречило ширење заразе корона вирусом, а посланици Скупштине Србије укинули су га 6. маја после више од 50 дана

Епидемиог др Бранислав Тиодоровић данас је поводом три године од увођења ванредног стања у Србији због пандемије корона вируса рекао да се са историјске дистанце може рећи да је локдаун био неоправдан, али да су све противепидемијске мере биле неопходне у одређеним ситуацијама.

На питање да ли су све одлуке и строге мере које су донете током пандемије биле оправдане, Тиодоровић је за Тањуг рекао да је потребно узети у обзир време и ситуацију у којој су такве мере донете.

"Нико у свету није био сигуран у извор болести, начине преношења и ширења као ни у неопходност мера заштите и самозаштите. При томе, терапија је увелико лутала и усавршавала се у ходу, односно развоју болести и епидемиолошке ситуације", рекао је Тиодоровић, који је био члан Кризног штаба од почетка пандемије.

Додао је да је од почетка пандемије свима било јасно да има неке карактеристике претходних, али да је у много већем обиму постала не само здравствени, већ и социолошки, психолошки, економски и политички проблем.

Тиодоровић је подсетио да је вирус корона показао изузетну мутагеност што је доводило до изненадних промена и погоршања епидемиолошке ситуације, додајући да се са проналаском вакцина, њиховим усавршавањем и производњом бољих лекова овладало целокупном ситуацијом, а све новији мутанти и подсојеви постали мање смртоноснији.

"То не важи и за актуелну ситуацију кад су у питању старе особе са тешким хроничним болестима те је за њих ово још увек опасан па и смртоносан вирус", упозорио је Тиодоровић.

На питање шта мисли о протоколима Светске здравствене организације (СЗО) који опстају, упркос све већем броју земаља који укидају забране, Тиодоровић је објаснио да се они у различитим земљама прилагођавају у зависности од актуелне епидемиолошке ситуације.

Подсетио је да су у нашој земљи на снази оне мере које су и у развијеним здравственим системима доминантне - маске у здравственим и социјалним установама, а које се препоручују хроничним болесницима. Тиодоровић је оценио да ће пандемија вируса корона све више слабити и добити ендемски облик сличан грипу, тако да ће га бити више у периодима касне јесени и зиме, поред вакцинације бити и предвиђене мере за најосетљивије особе попут старих и хроничних болесника.

Ванредно стање у Србији уведено је 15. марта 2020. године, како би се спречило ширење заразе корона вирусом, а посланици Скупштине Србије укинули су га 6. маја после више од 50 дана.

Уведене су посебне мере међу којима је било затварање школа, ограничавање кретања старијим особама, препоручена је самоизолација, и ограничено радно време ресторана, кафића...

Период пандемије обележила је и забрана окупљања, обавезно ношење заштитних маски, ковид пропусница, полицијски час, докази о вакцинацији, казне за кршење правила.

За три године пандемије Србија је прешла пут од првог званичног заражавања корона вирусом до укупно 2.496.295 случајева, показују званични подаци.

(Телеграф.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер