петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Недимовић: Договарамо се о извозу репова, ушију и папака у Вијетнам – тамо је то деликатес роба
Хроника

Бранислав Недимовић: Договарамо се о извозу репова, ушију и папака у Вијетнам – тамо је то деликатес роба

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. октобар 2021.

 После три деценије, пилеће месо из Србије наћи ће се од Нове године на тржишту Европске уније, док свињско месо чека последњу контролу у фебруару. Министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је на РТС-у да се договарају о извозу у Вијетнам свега што иначе остаје и баца се – репова, ушију, папака.

Бранислав Недимовић истиче да је свако ново тржиште прилика за развој. Сматра да је шанса Србије и у свежем месу и у месним прерађевинама, пише РТС.

„Има и једна ствар коју људи често не разумеју. Није свињско месо само бут, није само крменадла. Имате и других делова који не могу да се продају на неким тржиштима, али у Европској унији их траже“, објашњава Недимовић.

Каже да са премијерком Аном Брнабић покушава да се договори о извозу у Вијетнам свега што иначе остаје и баца се – репова, ушију, папака…

„То је у Вијетнаму деликатес роба. Хоћемо да продамо све што имамо, а не да дођемо у ситуацију да продајемо само месо, а остало побацамо. Аутоматски су и трошкови већи и не може да буде већа цена на тржишту“, истиче Недимовић.

Након разговора са челницима Светске банке, Недимовић најављује да следи позив Светске банке и Владе Србије по систему 50-40-10 за сточаре – за набавку фарми, опреме неопходне за сточарство и трактора који су у функцији сточарства.

„С друге стране, преговарамо и о ИПАРД-у ИИИ. То је нова линија која ће ићи од 2022. до 2027. године. Биће знатно већи него што је био ИПАРД ИИ. Учешће Европске уније ће бити 288 милиона евра“, наводи Недимовић.

Истиче да ће бити уведен и е-Аграр, односно могућност да се електронским путем подносе захтеви за субвенције.

Недавно је „Номад фудс“ постао власник „Фрикома“, а Недимовић напомиње да је та британска компанија највећи прерађивач смрзнуте хране у Европи.

„Они држе 14 одсто европског тржишта у ланцима које имају. Замислите која је то прилика за српску смрзнуту храну“, наглашава Недимовић.

(РТС-Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер