петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Чанак: Састанак у Дому синдиката служио само за помоћ тајкунима
Хроника

Бранислав Чанак: Састанак у Дому синдиката служио само за помоћ тајкунима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. април 2010.

Они који нису присуствовали састанку у Дому синдиката сматрају да међу учесницима нико није заступао права радника, већ сопствене интересе.

Крупни капиталисти искористили су синдикате да се приближе власти, највећи критичари капитализма седели су тајкунима у крилу, а министри су дошли „мечки на рупу”, оцењују критичари и додају да дојучерашњи противници нису смишљали стратегију којом ће ударити на кризу, већ је свако заступао своје интересе.

Бранислав Чанак из синдиката „Независност” каже да је био је позван и да су му, иако се није појавио, домаћини резервисали и једно место у мешовитом радном телу које ће пратити како се договорене мере спроводе.

Нас то не занима, нема потребе да ми чувају место.Ја сам и Орбовића најдобронамерније питао шта му то треба. Интересовало ме је како неко ко прети да ће извести раднике на улицу ради потпуно супротно од онога што прича. Он, који је до јуче жестоко критиковао тајкуне, каже да има своје чланове у тим фирмама. И то је индикативно. Зашто ја немам своје чланове у фирмама које су се обогатиле у Милошевићево време. Ми нисмо били лојалан синдикат, каже Чанак.

Он додаје да конкретних резултата са тог састанка нема. Сви који су присуствовали изашли су из сале онако како су и ушли. Нико није променио мишљење, свако је заступао своје интересе“.

„Зашто бих ја правио будалу од себе и губио време у неким разговорима који немају никакав ефекат. Да плачем ја Мишковићу на рамену или он мени?“, пита се Чанак.

Асоцијација малих и средњих предузећа и предузетника, чији је представник присуствовао састанку, оградила се од састанака таквог типа и најавила да „убудуће неће учествовати у таквој представи“.

Милан Кнежевић, председник Уније текстилаца која је члан Асоцијације, каже да је представник АМСПП на позив организатора дошао на састанак, али да није добио прилику да укаже на проблеме који су присутни у том сектору јер му председавајући, министар рада Расим Љајић, није дао реч.

„Несхватљиво је да представник организације која окупља 141.000 малих привредника и предузетника, који упошљавају 400.000 радника, нема прилику да изложи виђење актуелне ситуације из угла те категорије послодаваца. Власници крупног капитала, међутим, могли су да искористе тај скуп и уђу у непосредне разговоре са министрима ради решавања своје привредне позиције“, каже он.

„Врхунац је и захтев да крупан капитал управља средствима намењеним за регионални развој и оживљавање привреде у неразвијеним подручјима“, каже Кнежевић и додаје да су власници великих система појединачно износили своје проблеме док су остали учесници били сведени на статус публике. Он је незадовољан и што АМСПП није добила место у формираном привременом телу.

Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката (АСНС) каже да су договором о формирању привременог радног тела представника владе, синдиката и послодаваца директно нарушене одредбе Закона о раду јер су, како је казала "практично преузете функције Социјално - економског савета и пренете на то радно тело".

Према речима председнице АСНС, тај синдикат не подржава ни предлог да водећи привредници учествују у решавању пословних и финансијских проблема и предузећа, а да за узврат, учествују у добити у власништву.

"Сам предлог и не би био тако лош, да држава и Савез самосталних синдиката могу гарантовати да ће се у тим предузећима наставити производња и да ће доћи до новог запошљавања радника. Потпуно сам сигурна да то нико не може гарантовати, јер то одредјује тржиште", казала је Ранка Савић.

Она каже да је састанак представника владе, синдиката и послодаваца о превазилажењу кризе "поражавајућ" и наводи да се "ради о помоћи тајкунима". "Потпуно је поражавајуће то да је легалитет свему овоме дао Савез самосталних синдиката, који се у овом случају појављује као параван у заштити интреса српских тајкуна", рекла је Савићева.

Ранка Савић је додала и да је "поражавајућ и договор да српски тајкуни" могу да улажу у предузећа чија приватизација није успела више пута.

"Већ су се јављали људи из (фабрике) 'Војин Поповић' из Новог Пазара, 'Петра Драпшина' из Младеновца, текстилне индустрије из Пријепоља, '24. септембра' из Ужица, ПИК-а из Земуна и низа других предузећа где се већ заталасало међу радницима који брину шта ће бити с њима и каква је њихова судбина", казала је она.

АСНС подржава предлог смањења пореза на зараде, али не и повећање ПДВ јер би се тако терет мањка у буџету поново пребацио на раднике и грађане". У АСНС наводе да "нико не говори о томе да ће основне животне намернице у случају повећања ПДВ за четири одсто поскупети за 50 одсто што ће највише погодити сиромашне" и додају да нису представљени механизми који би "приморали тајкуне" да уштедом од смањења пореза и доприноса повећају зараде запосленима.

Проблем са председавајућим који не даје реч имали су и други учесници скупа, па се јуче огласио и представник синдиката Телекома Србија Мирослав Јоксимовић који је саопштио да није имао прилику да изнесе став запослених око најављене продаје тог предузећа јер су на скупу углавном говорили само највећи привредници.

(Б92)
 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер