четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брајан Ленехан: Ирској је ипак потребна помоћ
Хроника

Брајан Ленехан: Ирској је ипак потребна помоћ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. новембар 2010.

Ирски министар финансија Брајан Ленехан признао да је Даблину у којем борави тим међународних званичника из редова ЕУ и ММФ, потребна помоћ.

Ленехан је рекао да "не осећа никакву срамоту" због економское историје која се показала у случају Ирске, али да ће његовој земљи бити неопходна помоћ са стране.

Ирски министар каже да се Ирска последње 2 године бори да опстане финансијски, као и да његова земља има новца да опстане до пролећа наредне године, али да проблем представљају презадужене банке.

Европска централна банка од чијих су зајмова ирске банке постале изузетно презадужене, такође је присутна у разговорима у Даблину који се воде између ЕУ, ММФ-а и ирске владе.

"Велику тешкоћу представља то што држава сама не може да изађе на крај са банкама које су прерасле у нешто огромно. Због тога морамо да размотримо помоћ са стране како бисмо стабилизовали ирски банкарски систем", рекао је ирски министар финансија Ленехан.

Претходно је гувернер Ирске централне банке Патри Хонохан изјавио да очекује да ће ирске власти прихватити, како је рекао, врло велики кредит, у оквиру финансијске помоћи ЕУ.

По његовој оцени, тај кредит би могао да износи и више десетина милијарди евра.

Даблин је спреман на сарадњу

Ирска је претходно изразила спемност да сарађује са европским властима како би пребродила свој огромни буџетски дефицит иако и даље не пристаје на пакет помоћи Европске уније и Међународног монетарног фонда.

Даблин је под притиском да прихвати помоћ како се криза не би проширила на друге чланице еврозоне, пре свега Португал и Шпанију, и додатно угрозила стабилност евра.

Ирци желе да избегну сценарио у којем би, у замену за такву помоћ, фактички изгубили самосталност у вођењу сопствене привреде.

Председник ЕУ Херман ван Ромеј претходно је упозорио да је у питању будућност целе Европске уније.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер