четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брајан Хојт Ји: Трговинска размена Србије и ЕУ десетоструко већа него са Русијом
Хроника

Брајан Хојт Ји: Трговинска размена Србије и ЕУ десетоструко већа него са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. јун 2017.

 САД верују да је будућност Србије у Европи и да су све земље у региону суверене државе и да имају право да изаберу с којим земљама или савезима желе да сарађују или се удружују зарад економског раста и безбедности, изјавио је заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Хојт Ји.

"Ми верујемо да је будућност Србије у Европи. Само ако погледате статистику видећете да је трговинска размена између Србије и Европске уније десетоструко већа него између Србије и Русије. Стране директне инвестиције Европске уније су десет пута веће, страна помоћ такође вишеструко већа. Ту мислим на неповратну помоћи из Европске уније и САД", рекао је Ји за "Глас Америке".

Према његовим речима, будућност за грађане Србије је приближавање Европи, учлањење у Европску унију, прикључење породици демократских земаља, које имају прилике за образовање, путовање, инвестиције, које једноставно не могу да имају кроз било које друго партнерство.

"Такође верујемо да је веома важно да Србија искористи прилике које јој нуде Европа и САД... комерцијалне прилике, прилике за културно, политичко повезивање", сматра Ји.

Постоје, како је казао, многи начини да се везе Србије и САД ојачају.

"На српском народу је одлука, али ми, као што сам рекао, верујемо да је најбољи пут за грађане Србије да наставе са реформама, које се већ спроводе у процесу приступања Европској унији, да наставе нормализацију односа са Косовом, кроз дијалог у којем посредује ЕУ, који подржавају САД, да се уклоне препреке даље интеграције", рекао је Ји.

САД сматрају да су земље широм региона, које подносе тешке жртве, које спроводе реформе, неопходне да приближе своје грађане Европи, да су оне земље, које ће на крају бити снажније, безбедније, просперитетније, да ће успети да задрже своје грађане, а не да они одлазе у иностранство у великом броју, нагласио је Ји.

"Један од највећих проблема у земљама попут БиХ, где је ако се не варам отишло 80 хиљада људи, само у последње две године, јесте пронаћи начин да се грађани убеде да имају будућност у БиХ, или Македонији или Србији и да не треба да одлазе, јер су земље на правом путу, путу ка Европи", поручио је Ји.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер