Хроника

Брајан Хојт Ји: Није реално проширење ЕУ до 2025. године, ако Србија жели да постане чланица ЕУ, мора да усагласи спољну политику са ЕУ

Штампа
четвртак, 25. април 2019.

 Вашингтон -- Бивши заменик помоћника државног секретара САД за Европу и Евроазију Брајан Хојт Ји рекао је да састанак у Берлину, 29. априла неће бити "сад или никад".

Хојт Ји је рекао да састанак председника Србије Александра Вучића и председника привремених косовских институција Хашима Тачија у Берлину с немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Емануелом Макроном није пресудан за дијалог Београда и Приштине, али јесте прилика за разговор.

"Дајем заслуге Немачкој и осталим земљама које и даље организују овакве састанке на којима се дискутује о наредним корацима. Надам се да ће се искрено и детаљно дискутовати о наредним корацима Србије и Косова и да ће се догодити неки напредак, нешто ново... Мислим да прича о подели територија по етничкој линији није добра - прагматично, политички, дипломатски - то није нешто о чему треба разговарати", рекао је Ји, преноси Глас Америке.

Он је на скупу "Решавање нерешивог на Западном Балкану" у Вашингтону рекао да Србија мора јасно да одлучи да ли иде према ЕУ или Русији, јер није могуће желети чланство у две различите организације у исто време.

Како је оценио, то нема смисла јер се обема организацијама шаљу збуњујући сигнали и истовремено успорава сопствени пут.

"Дакле, није реч о томе да немате легалну могућност, већ није ефикасно. Нема ничег лошег у односима Србије с Русијом, нема разлога да се то прекида, али ако Србија жели да постане чланица ЕУ, мора јасно то да каже да се не би стварале тензије - јер спољна политика у том случају мора да буде усаглашена са ЕУ, а не са неком другом земљом, алтернативним стратешким партнером", оценио је Ји.

Говорећи о проширењу ЕУ до 2025. године, Ји је рекао да то није реално и да је штетно што се Западни Балкан претвара да спроводи реформе, а ЕУ да су исте спроведене.

"Нема потребе да се одустаје од евроинтеграција, али важно је бити искрен какви су изгледи на том путу. Зато што претварање да је то извесно и да неке земље могу да постану чланице 2025. године, не само да одмаже онима који треба да спроведу реформе, него и охрабрује клептократе, корумпиране званичнике да кажу људима да ће се чланство десити за две, три, пет година и даје им више кисеоника него што заслужују", рекао је Ји.

Он је додао да међународна заједница тренутно нема јасну стратегију за Западни Балкан и да ЕУ и САД региону не придају значај који би требало, као и да је важно да ЕУ и САД, имају јединствени приступ.

"Такође, морамо знати да ако не реагујемо одмах - ствари ће постати много горе", закључио је Ји.

Подсетимо, Хојт Јо је већ изазвао доста буре у српској јавности својим ставовима о две столице на којима Србија седи.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]