Хроника

Божо Прелевић: Полицајци нису службеници владајуће странке, већ грађана који их плаћају; У Србији једино напредује болест и друштвена патологија

Штампа
недеља, 26. септембар 2021.

Полицајци нису службеници владајуће странке, нити их плаћа владајућа странка, већ их плаћају грађани да штите њихова права, а не права власти, изјавио је у интервјуу ФоНету члан Савета Скупштине слободне Србије, адвокат Божо Прелевић и указао да у Србији напредује друштвена патологија.

Ако су органи „некакве принуде“, они би, како је поручио, требало и власт да принуде да се понаша у складу са законом.

Осврћући се на Нацрт закона о унутрашњим пословима, који је повучен на „молбу“ председника Србије и СНС, Прелевић је приметио да се Александар Вучић, као „генијални медијски мајстор“, врло „често поставља на обе стране“.

Власт припреми Нацрт закона о унутрашњим пословима, а „онда он штити грађане од сопственог министра“, образложио је он и констатовао да се држава не понаша као сервис грађана.

Идеја нацрта је била да се контролишу сви, осим оних који су чланови СНС, уверен је Прелевић, који наводи да је тај закон анахрон и да се не уклапа ни у једну агенду европских закона.

Како је напоменуо, „они, међутим, знају да не могу себе да спрече да крше закон, али желе да спрече да то буде видљиво“.

Подсећајући да је 1924. године Арчибалд Рајс написао књигу о реформи полиције која је „модернија од овог њиховог предлога“, он је рекао да је нацрт тог закона можда требало да „прекрије неку другу тему“.

„Како се појавио, тако је и нестао“, додао је Прелевић, који је међу мотиве за његову израду уврстио и „јасно сазнање“ власти да они могу да буду „срушени само на улици, јер поштених избора нема“, а то је за њих „велика опасност“.

Он тврди да „већ постоје припремљени планови код евентуалног насиља ко ће да преврне полицијски комби, ко ће да га запали, ко ће да нападне полицију и како ће да се одговори у односу на грађане који тамо буду учествовали“.

Упитан о саопштењу министра полиције у којем помиње крв на улицама Београда и агентурне мреже, Прелевић је одговорио да му је апсолутно нејасно шта „господин Вулин прича“.

Нејасно му је и зашто то прича, осим да би код старијих гласача створио представу да опозиција сарађује са странцима да би срушила власт, али и наратив о одбрани Косова, Србије и српских интереса.

Према његовом туачењу, то је начин како да исперу мозгове грађана, да их не подсете „ко је довео до бомбардовања, ко је разрушио ову земљу, чији је саветник Тони Блер и чији је омиљени политичар немачки канцелар“.

Овде се, како је проценио, опозицији покушава пребацити да сарађује са странцима у тренутку „када европски парламентарци на један необичан начин кажу ’добро, идите на изборе, иако ништа није ни по вашем закону, ни по Уставу’“.

Европарламентарци подршка Вучићу и стабилократији

„Потпуно је јасно да су европарламентарци били подршка Вучићу и стабилократији, а не подршка опозицији“, оценио је Прелевић.

Он увођење масовног биометријског надзора назива вишеструко проблематичним и подсећа да су озбиљне европске земље то прогласиле кршењем основних људских права.

Прелевић таква решења види као „владавину страхом и застрашивање грађана“, у намери да се ни случајно не снимају полицајци, јер то властима не одговара и руши им рејтинг, „зато што се они иначе не придржавају закона“.

„Мислим да је страшно велики проблем што у односу на тај закон нема некаквог протеста грађана. Исто тако, они који пристају на овакве законе себе делегитимишу као грађане“, нагласио је Прелевић и додао да Вучић „грађане претвара у поданике“.

Како је упозорио, „он прави од државе преторијанску гарду“, јер „нећемо знати имена полицајаца, него ће писати XY, само ћемо оставити име председника“, док су „сви остали потпуно небитни и могу да се означавају бар кодом, као цене у супермаркету“.

Упитан о плану да се прошире овлашћења министра и озакони стављање разних неформалних група и удружења под кишобран полиције, Прелевић је одговорио да те групе не формира онај који је одустао од закона, „него онај ко зове телефоном“.

Наводи да председник нема ингеренције у односу на министра полиције, „али видимо да их има“ и зато, када се помињу овлашћења министра, „онда је то једнако председник, али не пише председник само зато што председник неће да буде одговоран“.

У Србији једино напредује болест и друштвена патологија

„Е онда ћете ви да добијете те левијатане. То Милошевићу није пало на памет, Мири Марковић то није пало на памет. Једина ствар која у Србији напредује или прогресира је болест и друштвена патологија“, изјавио је Прелевић.

Према његовом схватању, „крајњи циљ је да те групације буду амнестиране од кривичног гоњења тако што ће било који полицајац у вршењу своје дужности, кад на њих наиђе и они изваде службене легитимације, мислити да се ради о људима на некаквом задатку“.

„Нисам стручан за врсту патологије која може да смисли такав закон“, рекао је Прелевић, који мисли да евентуално стављање оваквих законских решења на дневни ред после избора зависи од „процене господара наше судбине“.

Како је предвидео, „уколико њему можда буде требало да нечим запрети ако будемо несташни, онда ће да каже – ево сад ћу да вам донесем тај закон“.

„Дакле, ми имамо проблем у томе што нас малтретира онај кога су грађани изабрали, а једино га нису изабрали да нас малтретира“, предочио је Прелевић.

Он сматра да „ово малтретирање“ може да престане само ако грађани кажу да „неће да буду малтретирани“, али је за то потребно да се на другој страни направи алтернатива.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]