четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божо Петров: Хрватска неће спашавати Ивицу Тодорића
Хроника

Божо Петров: Хрватска неће спашавати Ивицу Тодорића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. март 2017.

 Председник хрватског парламента Божо Петров коментарисао је ситуацију у Агрокору.

"Ивици Тодорићу су досадашњи политичари дали прилику да израсте на оволики ниво. Нико осим њега није одговоран за стање у Агрокору, зато очекујемо од њега да повуче рационалне потезе, Влада ХДЗ-а и Моста неће се понашати попут досадашњих влада, држава га неће спашавати, али ће бранити привредни систем и интересе Републике Хрватске. Агрокор по броју компанија јесте стратешка компанија за хрватску привреду. Оба партнера у Влади биће заједнички спремна да делују уколико дође до потребе", рекао је Петров.

Председник Моста је на тајном састанку у Влади, коментаришући проблеме око Агрокора, изнео идеју да могући крах и преузимање Агрокора спречи сама држава, и то национализацијом или покушајем откупа.

Састанак у Влади одржан је након драматичних консултација у самом врху ХДЗ-а током којих су донете две важне политичке одлука. Прва да држава својим јавним финансијама не може спашавати Агрокор, а друга, да Ивица Тодорић мора отићи са чела компаније јер ствари измичу контроли, и концерну прети крах због презадужености и одлуке повериоца да наплате своје дугове.

Након што је почетком јануара снизио рејтинг Агрокору с Б2 на Б3, а вероватност банкрота с Б1-ПД на Б3-ПД задржавши стабилне изгледе, Моодy'с је у фебруару изгледе за тај рејтинг снизио на негативне.

Моодy'с тренутно процјењује да ће Агрокоров бруто дуг крајем 2017. достићи шест пута већу вредност од ЕБИТДА, а крајем 2018. године 6,8 пута, укључујући ПИК-ове. Те процене темеље се на претпоставци да ће Агрокор зауставити ерозију своје ЕБИТДА, која је у првих девет месеци 2016. године пала 9,6 посто, на 3,02 милијарде куна (400 милијуна евра).

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер