среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Владајућа коалиција стабилна
Хроника

Божидар Ђелић: Владајућа коалиција стабилна

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јануар 2009.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић тврди да је владајућа коалиција стабилна. Без хапшења Младића и Хаџића нема даљег приближавања ЕУ. Србија ове године из предприступних фондова ЕУ очекује око 190 милиона евра и још 400 милиона финасијске помоћи.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић тврди да реконструкција владе "апсолутно није на дневном реду" и да је владајућа коалиција стабилна.

"Биће још много изазова ове године и веома је важно да све институције буду одблокиране, а нарочито Скупштина Србије, како би радиле у интересу грађана и државе", рекао је Ђелић у интервјуу агенцији Бета.

Ђелић је додао да ове године нису предвиђени избори и да би то требало искористити како би се сви предали раду у отежаним околностима, изазваним светском кризом "без преседана у последњих 100 година", као и да је енергетска криза показала колико је важна политичка стабилност.

Потпредседник Владе је навео да се на политичкој сцени постепено појављују два велика блока и да је за будућност Србије, као и за сваку европску демократију, упутно да има две велике странке.

"Једну која покрива центар и левицу са савезницима, а то је Демократска странка, и другу која би покривала десницу, а видимо да ту има неколико конкурената од којих је најозбиљнији за сада Српска напредна странка", прецизирао је Ђелић.

Ђелић, који је задужен за европске интеграције, упитан да ли би и када у том процесу могло да дође на ред питање добросуседских односа, одговорио је да Србија неће пристати на било какву уцену око Косова зарад европских интеграција.

"Ниједна таква уцена није дошла на адресу Београда и институционално решење ће морати да се нађе у тренутку уласка Србије у ЕУ, а до тада ће ситуација на терену и сви наши напори показати да је неизбежан наставак преговора зарад историјског компромиса између Београда и Приштине", истакао је Ђелић.

Додао је да, међутим, остаје отворено питање одмрзавања Прелазног трговинског споразума и да Србија свакодневно, у контактима са Европском комисијом и земљама чланицама ЕУ, доказује пуну сарадњу са Хашким трибуналом.

"Надамо се да ће ти елементи довести до промене тврдог холандског става, а Србија ће свакако аплицирати за добијање статуса кандидата најкасније до априла", рекао је Ђелић.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер