субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Посета Макрона није променила француску политику према Косову или проширењу ЕУ
Хроника

Божидар Ђелић: Посета Макрона није променила француску политику према Косову или проширењу ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јул 2019.

 Некадашњи потпредседник Владе Србије и министар Божидар Ђелић изјавио је да би за Србију било трагично да због атмосфере у медијима и у друштву истинска опозиција бојкотује изборе и да централна земља Балкана добије крње институције.

„Још није касно за договор. Он би пре свега био добар за државу, јер је интерес градјана изнад било које партије, изнад било ког појединца“, рекао је Ђелић за недељно издање листа Блиц упитан за мишљење о деловању опозиције и протестима у Србији.

Поредећи рад влада у којима је био и актуелну власт, Ђелић је указао на последњи извештај Европске комисије у коме су наведени озбиљни проблеми у домену слободе медија и функционисању интитуција, а оценио је да су похвални стабилизација економије и јачања привредног раста.

Он је додао да нема намеру да се врати у српску политику ида се труди да не прати политичке прилике у Србији, али да му то не успева и да је главни утисак „огроман степен посве непотребне агресије“.

„Власт ту увек има неупоредиво већу одговорност од опозиције“, рекао је Ђелић.

Ђелић који је извршни директор инвестиционе банке Лазард, рекао је да је присуствовао говору француског председника Емануела Макрона на Калемегану као један од донатора обнове Споменика захвалности Француској, али и као неко кога „бар француска страна види као спону између две земље“.

Оценивши да је посета Макрона Београду била од великог значаја, Ђелић је рекао да француски председник одласком немачке канцеларке Ангеле Меркел из политике преузима водећу улогу у Европи, коју ће, како је додао, сигурно држати следећих неколико година.

„Речи француског председника обавезују, али будимо реални, посета није променила француску политику према Косову или према проширењу Европске уније. Топле речи и рука на срцу нису, бар за сада, истопиле хладну реалполитику, али свакако представљају охрабрење“, казао је Ђелић.

Према његовим речима добро је да се француски председник боље упознао са Србијом, јер ће то бити од обостране користи у будућности, а како је додао, пошто ће се компанија Фијат вероватно спојити с француским компанијама Реноом или Пежоом, и Фолксваген неће доћи у Србију, од првокласног је значаја за земљу да се са Французима договори да се сачувају производни погони у Крагујевцу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер