петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Није тајна да су Немачка и Аустрија имале највеће резерве за додељивање статуса кандидата Србији
Хроника

Божидар Ђелић: Није тајна да су Немачка и Аустрија имале највеће резерве за додељивање статуса кандидата Србији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. децембар 2011.

Потпредседник Владе Србије за европске интеграције у оставци Божидар Ђелић изјавио је вечерас поводом његове оставке на функцију вицепремијера да је њега изненадило што су многи били изненађени.

Ја сам у марту, подсетио је Ђелић, преузео обавезу да ћу, уколико Србија до краја године не добије статус кандидата за ЕУ, дати оставку на функцију.

"Тај принцип одговорности требало би да буде најнормалнија ствар", рекао је Ђелић у емисији Б92 "Утисак недеље".

Он је додао да неће повући оставку јер је дао реч. Такође, навео је да га је посебно обрадовало што је председник Србије Борис Тадић то оценио као високо морални чин, који не би требало да остане усамљен.

Ђелић је рекао да је данас разговарао са премијером Мирком Цветковићем и да га је убедио да одустајање од оставке не би било упутно ни за њега самог ни за владу.

Он је додао да ће премијер Мирко Цветковић већ сутра парламенту доставити његову оставку и да ће се она наћи на дневном реду следеће седнице парламента.

Ђелић је потврдио да је 9. децембра имао припремљена два говора - један ако Србија добије статус кандидата и други ако не добије и да су се српски званичници борили до последњег тренутка.

"Највеће резерве за додељивање статуса кандидата Србији су имале Немачка и Аустрија и то није никаква тајна", рекао је Ђелић, прецизирајући да је на њих највише утицало рањавање два њихова војника у саставу Кфора, што је био разлог да заузму веома тврд став, а један број земаља је имао потребу да поводом тога изрази солидарност са њима.

Недвосмислено је да је Србији учињена неправда, имајући у виду шта је ова власт добила у наслеђе после промена 5. октобра 2000. године, а онда и економску кризу у Европи, због чега велики број земаља не жели никакве додатне проблеме и тензије, навео је Ђелић.

"Србија је кроз овај европски пут много напредовала", истакао је он, подсећајући да је Србија и овог пута испунила све услове за статус кандидата, да се врати дијалогу и спроведе договорено.

"А, ако ме питате да ли је кандидатура извесна у марту, онда вам кажем да није", рекао је Ђелић.

Он је навео да ће, уколико се настави на инсистирању да Србија одступи од Резолуције 1244, тешко постићи договор око регионалног представљања Косова.

"Ако се позиције не промене, неће бити једноставно добити статус кандидата али то не значи да не треба да идемо на разговоре", рекао је Ђелић.

Он је, ипак, поручио да Србија нема друге могућности осим да настави дијалог са свим чиниоцима у ЕУ, јер је једина алтернатива замрзавање косовског конфликта и самоизолација.

"Имате дефетистички приступ који жели да Србију самоизолује и оне који мисле да ће тако проблеми нестати - то је политика за малу децу. Политика за одрасле је да и под неповољним околностима покушавате да издејствујете најбоље решење, а нећете га добити ако прекинете дијалог са онима који држе кључ таквог решења", објаснио је Ђелић.

(Фонет-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер