среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: ЕУ нас притиска због Косова
Хроника

Божидар Ђелић: ЕУ нас притиска због Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. август 2010.

Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је да не треба очекивати да апликација Србије за чланство у Европској унији буде разматрана у септембру.

Ђелић каже да ће до тога доћи до краја године, јер неке утицајне земље ЕУ то користе као притисак пред расправу о Косову у Генералној скупштини УН.

"Мали број веома утицајних земаља чланица ЕУ одлучио је да употреби прослеђивање наше кандидатуре као својеврсно средство притиска на Србију пред и у току расправе унутар Генералне скупштине Уједињених нација око Косова", рекао је Ђелић за данашњу "Политику".

Због тога, указао је потпредседник владе, не треба очекивати да наша апликација за чланство у Европској унији буде разматрана у септембру, већ да је "реалније да до тога дође до краја године".

Он је рекао да су неке државе почеле да повезују процесе евроинтеграција и решавања питања Косова.

"Таква политика је, према нама, погрешна, јер може да доведе до успоравања процеса европских интеграција и дестабилизације целог региона, не само Србије", рекао је Ђелић, наводећи да је став Србије непромењен - никада нећемо признати једнострано проглашену независност Косова и, истовремено, никада нећемо одустати од уласка у ЕУ.

Ђелић је подсетио да консензус унутар ЕУ по питању статуса Косова не постоји и да пет чланица нема намеру да призна Косово "ни сада, после мишљења МСП и разних притисака".

Самим тим, нагласио је он, ЕУ ни не може да нас стави пред избор Косово или Европа.

"Косово је поделило ЕУ. Природно је да ЕУ жели да успостави јединство око тог битног питања...Та тежња ЕУ је заправо у интересу Србије, јер даје снажан подстицај за постизање консензуса између Београда и Приштине, који би омогућио и консензус између Немачке и Шпаније, Француске и Грчке, Велике Британије и Словачке", навео је Ђелић.

Управо за то се залаже и Србија. Ми не играмо на поделе унутар Европе, већ желимо да будемо део решења које ће бити прихватљиво за све", рекао је потпредседник владе.

Иако ће, по свему судећи, бити веома тешко постићи већину у Генералној скупштини УН за нашу резолуцију, ми ћемо се борити да она буде усвојена, казао је Ђелић, истичући да резолуција Србије није уперена против било кога, већ брани на миран начин наша легитимна права.

"Србија је свесна да мора имати дугорочну подршку великих светских сила, пре свега ЕУ, за њен убрзани развој и бољу будућност њених грађана. Предложена резолуција показује веома велики степен разумевања за реално стање на терену, али и брани основне принципе међународног права, од којих је најважнији да једнострани акт сецесије не може бити прихватљив за државе чланице УН", навео је Ђелић.

(Мондо)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер