четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Бели шенген сигуран
Хроника

Божидар Ђелић: Бели шенген сигуран

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. април 2011.

Београд -- Безвизни режим Србије са земљама шенгенског простора није угрожен, а Србија ће учинити све да се то не деси, изјавио је потпредседник Владе Божидар Ђелић.

Ђелић је поводом писма председника Француске Николе Саркозија и премијера Италије Силвија Берлусконија, рекао да се не односи на земље које имају безвизни режим.

Иницијатива којом се позива ЕУ да ревидира Шенгенски споразум односи се на могућност да земље шенгенског региона које имају велики прилив азиланата могу привемено да зауставе тај прилив на граници, каже он.

"Пре неколико месеци Француска је с Холандијом покренула иницијативу да уколико једна земља чланица шенгена прими велики број азиланата из једне земље која је предемет белог шенгена, да може привремено да изузме ту земљу из белог шенгена", рекао је Ђелић.

"Оно прво које се тиче Медитерана ће прво доћи на ред, а онда и ово друго не очекује се да буде разматрано са стране шенгенског простора до краја ове године тако да за ову годину нема било какве озбиљне опастности за бели шенген али морамо бити обазриви,јер после Туниса и других земаља Балкана могу да дођу на ред и прилив азиланата земаља западног Балкана", казао је он.

Ђелић је нагласио да Србија настоји и даље да ради на смањењу броја грађана који траже азил у земљама шенгенског простора и да, како каже, неће дозволити да понашање одређених појединаца угрози права осталих грађана Србије.

"Србија ће урадити све да ни на који начин бели шенген не буде угрожен, за сада смо мирни али то подразумева да, с једне стране, и даље радимо на смањењу броја азиланата, али и да, с друге стране, радимо на томе да наш систем реинтегрише оне који су предемет наше реадмисије", објашњава Ђелић.

"Више од пола оних који су отишли враћени су и то је судбина која очекује скоро све. Србија неће дозволити да због аката мањине на било који начин Србија буде угрожена", додао је он.

Ђелић наводи да је у разговору са техничком мисијом Европске комисије предложено да шенгенски простор размотри могућност да они који злоупотребе могућност путовања тражећи азил сносе последице у будућности.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер