петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бота сот: Тачи први на оптуженичкој клупи због злочина "ОВК"
Хроника

Бота сот: Тачи први на оптуженичкој клупи због злочина "ОВК"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. април 2014.

"Косовски премијер" Хашим Тачи могао би да буде први који ће се наћи на оптуженичкој клупи пошто "косовска скупштина" донесе одлуку о формирању специјалног суда за ратне злочине које су починили припадници "ОВК", пише пришински дневник "Бота сот", позвајући се на изворе блиске Демократском савезу Косова.

Приштински лист наводи и да је Хашим Тачи припремио законски пакет о "самопредаји правди", као и да ће се поред њега на списку оптужених наћи и Џавит Халити, актуелни "потпредседник косовске скупштине" и један од оснивача "ОВК", Кадри Весели, актулени заменик председника Демократске партије Косова и бивши шеф тајне косовске службе "ОВК" као и Азем Суља, актуелни посланик и бивши шеф главног штаба "ОВК", преноси Танјуг.

Како наводи лист, "косовска влада" јуче је усвојила више закона међу којима су Закон о специјалном тужилаштву, Закон о овлашћењима за избор предмета и одређивање предмета судијама и тужиоцима Еулекса на Косову, Кривични закон, Кривични процедурални закон, Закон о заштити сведока.

Правосудни закони предвиђају да "Специјалним тужилаштвом Косова" руководи "косовски тужилац", а панел судија чиниће двоје локалних судија и један Еулексов за све случајеве који ће бити разматрани на Косову, пише "Бота сот", а преносе приштински медији.

Судско "прочишћавање" косовске елите

За ратне злочине почињене на Косову у периоду од 1998. до 2000. године судиће се пред посебним судом. То се у овом тренутку чини извесним. Према досадашњим информацијама, седиште суда ће бити у Приштини, али ће сведочења бити у Хагу или у Бриселу.

И правно особље ће бити интернационално, а не локално, са Косова. Међутим, мало се зна како ће суд функционисати.

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић каже да ће суд имати другачију улогу од Хашког трибунала.

"Многи би можда питали зашто се то тада тамо није радило, међутим овај суд ће имати другу и просторну и временску надлежност. То је био мандат и специјалног истражног тима Клинта Вилијамсона. Дакле просторна надлежност се не односи само на простор бивше Југославије јер се истрага одвијала у још неколико земаља а временска надлежност је искључиво дефинисана од 1998. до 2000. године", каже Векарић.

Истиче да је ту управо било оних најтежих злочина ОВК, и после доласка међународних снага на Косово.

Из истражног тима Клинта Вилијамсона, по обичају, нема много информација. Познати су им наводи да ће се посебан суд формирати и верују да је то могући исход.

"Не можемо да прејудицирамо резултат истраге, али очекујемо да она буде завршена наредних месеци. Свесни смо дискусија која се тичу истрага Специјалног истражног тима Еулекса и то је могући исход. Ипак, било би неприкладно са наше стране да то у овом тренутку коментаришемо", каже Жоао Суза из специјалног истражног тима Еулекса.

Много одређенији је косовски парламентарац Петар Милетић. Каже да његове колеге Албанци у тамошњој администрацији не крију незадовољство због притисака међународне заједнице да се посебан суд формира. Милетић је уверен да ће Скупштина Косова ипак подржати његово оснивање. Разлог за притисак међународне заједнице види у потреби да правда буде задовољена.

"Чак ни УНМИК правосуђе, а касније ни ЕУЛЕКС неке од најтежих кривичних дела нису успели да процесуирају, па не може ни косовско право. Мислим да је зато било очекивано да се формира овај суд", каже Милетић.

У Београду многи другачије виде мотиве међународних притисака. Политички аналитичар Душан Јањић каже да је реч о притиску међународне заједнице, пре свега Америке, да треба прочистити тзв. управљачку елиту Косова и уклонити људе који су уплетени у организовани криминал и ратне злочине.

"Запад много воли да ради са оним који имају проблема, који су били у криминалу и у злочину. Они сматрају да су најефикасини да се боре против тога, уколико се они покају", каже Јањић.

У врху приштинске администрације чују се умирујући тонови. Припремају тамошњу јавност да се неће судити косовским Албанцима нити целој ОВК.

У Београду се очекује да суд одговори на сва она питања која породице жртава постављају дуго - шта се десило са њиховим ближњима. До сада, судови на Косову, нису правоснажно осудили никога због злочина над Србима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер