среда, 13. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошко Јакшић: Што се тиче Рио Тинта и литијума, власт показује да је спремна да се сукоби са сопственим народом. По свим истраживањима, већина људи је против рударења литијума
Хроника

Бошко Јакшић: Што се тиче Рио Тинта и литијума, власт показује да је спремна да се сукоби са сопственим народом. По свим истраживањима, већина људи је против рударења литијума

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. октобар 2024.

Спољнополитички аналитичар Бошко Јакшић оценио је у Дану уживо да је тема литијума за власт камен спотицања, као и да литијум има једини потенцијал да озбиљније нанесе штету власти, што они препознају. Власт ће се, каже, послужити старом техником - куповине времена. 

Говорећи о томе како се власт суочава са протестима пољопривредника, просветних радника, еколошким протестима, Јакшић сматра да за њих то не представља тежак тренутак, јер је она, како каже, изабрала свој пут.

„Власт је одабрала да инвестира у стадион и да троши милијарде евра на Еxпо 2027, а мрвица тих пара била би повећање плата просветним радницима или стимулуси за пољопривреднике. Јасно је која су опредељења и приоритети ове власти“, наводи Јакшић.

Како каже, нису само просветни радници или пољопривредници ти који плаћају цену разних пројеката за које је питање да ли могу да остваре профит одговарајући тим гигантским улагањима.

Социјална штета која би била последица тога, каже, била би акумулирана у разним секторима овог друштва, који би водио у велику социјалну нестабилност за коју је, наводи, искључиво одговорна власт.

„Што се Рио Тинта тиче и литијума, власт показује да је спремна да се сукоби са сопственим народом. Дакле, већина људи, по свим истраживањима, је против рударења литијума. А власт, да ли због својих обећања, дилова која је направила, ризикује. И чини ми се да, што се литијума тиче, има неких сигнала да је спремна мало да ретерира као што се пре две године повукла, па је изгласан закон о забрани, који је био у функцији избора“, објашњава.

Сматра да литијум има једини потенцијал да озбиљније нанесе штету властима, као и да они то препознају и да ће се послужити старом техником – куповине времена.

„Као рецимо око Косова. Толико сте времена потрошили да је на крају створена апатија. Али мислим да са литијумом та тактика не може да прође. Зато што се он увек актуализује и зато што је литијум нешто што није политичка, ни страначка ствар. Јер ви ако имате чланску карту СНС-а, то вас неће спасити да пијете загађену воду или да конзумирате производе који су дошли са загађених терена и њива“, објашњава.

Како каже, литијум је већ камен спотицања за власт.

„Мислим да одавно ова власт није имала такав камен. Видим да је недавно председник у говору у Уједињеним нацијама рекао да је улога Србије камичак у ципелама моћника. Литијум је много више од тог камичка. То је озбиљна препрека и мислим да има тај потенцијал да се власт у то улупа“, сматра.

Додаје и да ниједна од многобројних афера ове власти нема такав потенцијал као тема литијума.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер