субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошко Јакшић: Мучно је било гледати како је председник Србије био скрајнут у Паризу - то је шамар нашој земљи
Хроника

Бошко Јакшић: Мучно је било гледати како је председник Србије био скрајнут у Паризу - то је шамар нашој земљи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. новембар 2018.

Спољно-политички коментатор Бошко Јакшић оценио је у Новом дану распоред седења на обележавању 100 година примирја у Првом светском рату у Паризу као нешто "апсолутно необјашњиво" и додаје да се то надовезује на случај постављања заставе Косова у цркви Нотр Дам.

"Морам да признам да је било више него мучно гледати да је председник Србије, овде не говорим о имену и презимену, земље која је била велики савезник у Првом светском рату и дала огроман допринос победи, скрајнут негде, а да је на једној од централних позиција, одмах иза Ангеле Меркел и Владимира Путина, седео Хашим Тачи", подсећа Јакшић.

Додаје да су у првом реду најважнијих гостију седели и хрватска председница Колинда Грабар Китаровић и Бакир Изетбеговић као председавајући Председништва БиХ.

"Ја у такве случајности не верујем. За прецизан распоред седења се увек унапред договори и мислим да је ово био шамар Србији. Остаје опор утисак свега онога што се догодило", рекао је Јакшић.

С Меркеловом главна тема „Косово“

Говорећи о сусрету председника Александра Вучића са немачком канцеларком Ангелом Меркел, Јакшић сматра да је апослутни приоритет тог разговора било Косово.

"Очигледно је да је Европској унији стало да се тај проблем што пре реши. Није случајно помињана 2019. година да би могло да дође до тог фамозног правно-обавезујућег споразума", каже Јакшић.

Он подсећа да су децидне ставове против разграничења досад изнели само Берлин и Лондон, а изласком Велике Британије из Уније би Немачка остала усамљена у том становишту.

"И Европска унија је најавила флексибилнији став, Американци су га потврдили, Руси понављају да немају ништа против било каквог договора уколико се постигне... Ако се појаве обриси конкретног могућег решења, Немачка би се придружила другима и могло би да дође до кориговања немачке позиције", сматра Јакшић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер