петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борут Пахор и Јенс Столтенберг: Спор Хрватске и Словеније није питање за НАТО; незамисливо је да би ико користио силу за примену пресуде арбитражног суда или против ње
Хроника

Борут Пахор и Јенс Столтенберг: Спор Хрватске и Словеније није питање за НАТО; незамисливо је да би ико користио силу за примену пресуде арбитражног суда или против ње

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јануар 2018.

Словеначки председник Борут Пахор данас је, другог дана посете Бриселу где тражи подршку за примену арбитражне одлуке о граници коју Хрватска не признаје, разговарао са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, али тема разговора није био хрватско-словеначки спор.

"Нисам желео да разговарам о томе. То није питање за НАТО. Не могу да замислим да би ико, било која земља користила силу за примену пресуде арбитражног суда, нити да би неко користио силу против примене арбитражне одлуке", рекао је Пахор на заједничкој конференцији за новинаре, преноси Хина.

И Столтенберг је рекао да то није питање за НАТО, истакавши да "није на њему да улази у садржину тог питања".

Пахор је указао да то питање има одјека у региону, с обзиром на то да он и хрватска председница Колинда Грабар Китаровић председавају Процесом Брдо-Бриони.

"У случају да Хрватска и Словенија не могу да се договоре о примени арбитражне одлуке, то би имало лоше импликације за морални и политички ауторитет нашег лидерства у тој важној иницијативи", закључио је Пахор, изразивши наду да ће ЕУ нешто предузети како би се олакшало спровођење арбитражне пресуде.

Пахор је јуче разговарао са председником Европског савета Доналдом Туском и председником Европске комисије Жан Клод Јункером, од којих је тражио да се укључе у решавање граничног спора између Хрватске и Словеније на темељу арбитражне пресуде, коју Хрватска не признаје.

Јункер је јуче рекао да Европска комисија остаје спремна да посредује између две земље, ако то оне желе.

Према Јункеровим речима, то није само "билатерално питање, већ то утиче на целу ЕУ", јер може имати последице на даље проширење на земље Западног Балкана.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер