петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борко Стефановић: Без конфронтација са ЕУ
Хроника

Борко Стефановић: Без конфронтација са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јул 2010.

БЕОГРАД – Политички директор Министарства спољних послова Борислав Стефановић изјавио је ФоНету да се Србија у процесу израде сопствене резолуције, коју је поднела Генералној скупштини Уједињених нација (УН), консултовала са свим значајним међународним факторима, међу којима је и Европска унија (ЕУ), са којом не жели да улази у конфронтацију.

Консултације су трајале, неке сугестије су прихваћене и ми смо добили подршку неких земаља ЕУ, рекао је Стефановић и нагласио да ниједна земља, па ни Велика Британија, не може да говори у име Уније.

Стефановић је поручио да ЕУ није „ставила индикацију” Србији да није задовољна или да постоји неки проблем са текстом резолуције која је поднета.

„Овај текст, који је Србија поднела, представља добру основу за што ширу подршку и у ЕУ, али и међу земљама чланицама УН”, нагласио је Стефановић.

Према његовим речима, Србија ни у којем смислу не жели, нити је желела, да улази у било какве конфронтације са европским партнерима.

Овај текст одражава реалне потребе и штити националне интересе Србије, оценио је Стефановић и додао да се Србија руководила, првенствено, својим интересом, узимајући у обзир сугестије током консултација које су обављене у Бриселу.

Ако имате текст резолуције, који је производ договора и договарања са ЕУ, могу да кажем да не очекујемо било какав проблем, али очекујемо широку подршку у оквиру Уније за овај текст резолуције, нагласио је Стефановић.

Према његовој оцени, текст предлога резолуције потврђује суштину и оно што је остало нерешено после одлуке Међународног суда правде и потврђује снагу и постојаност међународних принципа.

Резолуција позива стране да разговарају око нерешених питања, при чему та формулација оставља довољно простора да заиста почне дијалог око свих нерешених питања, сматра Стефановић.

Унија поштује динамику европских интеграција Србије, која је понекад успорена због проблема у самој ЕУ, навео је Стефановић и додао да то не би требало специфично везивати за питање Косова и Метохије.

То је, како сматра Стефановић, унутрашње питање Србије, које Србија покушава да реши у најкраћем року.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер