уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Захтеви одборника са севера КиМ нереални и политички мотивисани
Хроника

Борислав Стефановић: Захтеви одборника са севера КиМ нереални и политички мотивисани

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. октобар 2011.

Закључци које су донели одборници четири српске општине су непријатно изненадили како српске власти тако и појединце у међународној заједници.

Наглашавајући да је суштина тих закључака у омогућавању почетка преговора локалних Срба и команде Кфора о нормалном снабдевању војника међународне мисије, Борислав Стефановић, шеф преговарачког тима Београда, казао је за „Политику” да је ипак највећи део тих захтева неостварив и политички мотивисан.

„Многи од тих захтева изнетих на скупштини нису реални и представљају политички став Демократске странке Србије и Српске напредне странке. Они би требало да размишљају како да се омогући снабдевање Кфора што би довело до смањења тензија. Решење проблема за Јариње и Брњак је близу”, казао је Стефановић.

Када је реч о захтеву да се дијалог Београда и Приштине врати у окриље УН, Стефановић подсећа да је резолуција коју је Србија усагласила са ЕУ, усвојена у Генералној скупштини УН и да има обавезујућу снагу.

„Не може сада Србија да каже враћамо се под окриље Савета безбедности јер када бисмо поднели нову резолуцију у Савету безбедности она никада не би била усвојена због вета земаља које су признале независност Косова. Постоји општи консензус и оквиру Руске Федерације да треба наставити дијалог. Зато је у том њиховом захтеву све нереално без обзира на то што он делује примамљиво и што је можда био могућ пре десетак година. Али сада није могућ јер је Савет безбедности врло подељен поводом Косова”, објашњава Стефановић.

Он је категоричан и да све одлуке које донесу државни органи Србије у оквиру дијалога са Приштином имају обавезујућу снагу и примењиваће се на северу Косова као и у осталим деловима покрајине јер је реч о делу Србије.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер