субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Србија има план за КиМ, али ЕУ није на тај план одговорила
Хроника

Борислав Стефановић: Србија има план за КиМ, али ЕУ није на тај план одговорила

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

БЕОГРАД – Шеф београдског преговарачког тима Борислав Стефановић изразио је уверење да дијалог Београда и Приштине неће бити обустављен, али је мало вероватно да ће наредна рунда разговора бити одржана 28. септембра.

Неће доћи до обуставе преговора, али, с обзиром на садашњу ситуацију, тешко је замислити да ће наредна рунда бити одржана 28. септембра, како је било планирано, рекао је Стефановић синоћ новинарима после представљања књиге „Косово - пут ка оспореној државности на Балкану” Џејмса Кер-Линдзија.

Називајући ситуацију на Косову „пат позицијом”, Стефановић је поручио да је Србија опредељена за разговор, а не за силу, али да је „Приштина често била охрабривана од најјачих” да предузме једностране кораке, чиме се урушава дијалог, брише дневни ред преговора и шаље порука да су једнострани потези добродошли.

„Ми смо, после дуго времена, прва српска влада која је заиста покушала да реши косовски проблем. Ми смо, после дуго времена, прва српска влада која је добила прилику да заиста преговара с косовским Албанцима”, рекао је он.

Суочени с „вишедеценијским бајкама”, људи су збуњени и напети и, „када им кажете истину, некада добијете звиждуке, претње, каменице”, рекао је он, додајући да грађани морају да знају истину и да буду свесни да ово није питање само њихових живота, већ читаве државе.

Србија је опредељена да настави европске интеграције и свесна је да, „као изолована и изопштена држава, не би имала готово никакве шансе да одбрани наше интересе на Косову и Метохији, док су нам овако шансе бар некакве”, казао је Стефановић и подсетио на важна питања, попут трговинске размене, буџета, радних места и инвестиција.

Шеф београдског преговарачког тима поновио је да Србија, „после дуго времена, има план за Косово”.

Према његовим речима, елементи тог плана су фазни и представљени су европским државама.

Када је реч о кризи на административним прелазима, за сада, још немамо одговор на нашу иницијативу, али охрабрује то што постоји фреквентна комуникација и чини ми се да идемо у добром правцу, казао је Стефановић.

Говорећи о разговорима Београда и Приштине, Стефановић је навео да се „дијалог свесно чини таквим да се реши системски проблем, а интерпретација је остављена странама”.

Стефановић је рекао да опозиција у Србији и опозиција у Приштини говоре дијаметрално различите ствари о дијалогу.

„И једни и други кажу да ови преговори не ваљају. Опозиција (у Београду) каже да смо признали Косово, а опозиција у Приштини каже: 'нисте успели да их натерате да признају Косово'“, казао је он.

Према његовим речима, ситуација на терену је веома напета и сви чекају да неко повуче први потез насилне природе.

„Тај притисак долази изнутра, али долази и споља”, казао је Стефановић и додао да неке људе на северу Косова „потпирују неки страначки субјекти из Београда”.

Он је поновио да је Србија опредељена за разговор, а не за силу, јер је сила најгора опција и подразумева људске жртве и разарања, али и немогућност успостављања поверења на Балкану.

„Због тога смо на удару критике, јер, када комбинујете добијање јефтиних политичких поена с једноставним решењима, онда имате овај вокабулар који нас ових дана прати у нашој јавности”, изјавио је Стефановић.

„Живимо у демократском друштву у коме је нормално имати другачија мишљења, али мислим да је у овој ситуацији од суштинског значаја нагласити да, ако страначке ствари и страначка политика узму примат, онда идемо у заиста лошем правцу”, упозорио је он.

Никада нећемо признати једнострано проглашену независност Косова, али морамо наћи начин да регулишемо наш однос с Приштином и решење за конкретне проблеме, поручио је Стефановић.

Људима на северу Косова, према његовим речима, највише је потребна извесност и стабилност.

„Наш стратешки интерес је да они тамо остану и да имају могућност да користе сва права као и сви други држављани Србије, као и да наше институције тамо остану”, рекао је Стефановић.

„То је оно што желимо, све остало је нешто око чега можемо да разговарамо и разговараћемо ако је резултат да добијемо ово што сам рекао”, додао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер