четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Север Косова мора бити део будућег дијалога Београда и Приштине
Хроника

Борислав Стефановић: Север Косова мора бити део будућег дијалога Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. јул 2012.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Шеф српског преговарачког тима Борислав Стефановић изјавио је данас да статус Срба на КиМ и питање севера Косова морају да буду посебан део будућег политичког дијалога Београда и Приштине.

Статус Срба и питање севера Космета је дефиниција управо долазећег дијалога, који пре свега мора да реши питање севера покрајине тако да се обезбеди опстанак Срба и њихових институција, рекао је Стефановић.

Он је Радију Контакт Плус у Косовској Митровици казао да будући политички дијалог треба да омогући и то да се обезбеди шанса за повратак оних који су протерани и да се потврди специфичност севера Косова коју прихватају и у међународној заједници.

"Тај задатак неће бити једноставан јер (`косовски премијер`) Хашим Тачи и екипа у Приштини не желе да воде дијалог са Београдом о, како они кажу, политичким темама и покушавају да направе дијалог између Приштине и представника Срба са севера Косова", рекао је он и додао да је сигуран да Приштина у томе неће успети.

Говорећи о идеји подизања дијалога на "виши ниво", Стефановић је оценио да је "проблем што СНС и ДСС шире две опасне илузије" од којих је прва да се процес може вратити под окриље СБ УН, што је, како је оценио, неизводљиво.

"У СБ имате три чланице које имају право вета и које су признале независност Косова и они не би дозволили да се то стави на дневни ред", рекао је он, додајући да је друга илузија да председик Србије Томислав Николић или Ивица Дачић, као будући премијер, могу да преговарају о статусу Косова са представницима Приштине.

"Не могу да преговарају о статусу јер статус Косова је за њих решен и то је за њих независна држава, а са друге стране за нас статус Космета је решен и Космет је неотуђиви део Републике Србије", навео је Стефановић.

Према томе, додао је, не видим какав би то био разговор у којем су две стране толико супростављене и "нити они могу нас да убеде, нити ми њих". Стефановић сматра да ће се стога дијалог водити управо о питањима као што је север Косова, "о регулисању наших односа без признања Косова и Метохије".

Он је у том контексту напоменуо да ће бити све теже бити да се балансира између захтева ЕУ по питању Косова и европских интеграција Србије.

"Ми смо као преговарачки тим, иако смо били изложени критикама и стигматизацији сваке врсте, имали много већи маневарски простор да избегнемо признање независности Косова. Ниједан од споразума није на било који начин признао независност Косова, нити је нарушио наш устав", тврди он.

Стефановић је додао да ако нова Влада Србије сматра да ове споразуме треба поништити, зато што су штетни за националне интересе или да су противуставни, да се он са тим слаже. Он је оценио да ће се притисци наставити, да ће они ићи у правцу укидања српских институција и да ће бити разних покушаја да се "косовизује" север КиМ, чему се, како напомиње, морамо супроставити мудром рационалном политиком, грађењем консензуса у Србији и договором са међународном заједницом.

Шеф београдског тима је истакао и да би неспровођење договореног током бриселског дијалога могло имати врло лоше последице, које би осетили Срби који живе јужно од Ибра. Њима би, сматра он, значајно био отежан живот, а истовремено Приштина би добила оправдање да настави са даљим агресивним акцијама према Србима, нарочито према онима који живе на северу Косова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер