среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Питање регионалног представљања нема везе са признањем Косова
Хроника

Борислав Стефановић: Питање регионалног представљања нема везе са признањем Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јануар 2012.

Добро и корисно и за Београд и за Приштину, али и за регион и пуну стабилизацију прилика, јесте да се нађе решење за регионално представљање Косова. Консултације око регионалног представљања Приштине трају већ месецима и долазак Роберта Купера ће бити прилика да наставимо да тражимо решење које садржи Резолуцију 1244. Надам се да ћемо уобличити заједнички став на основу кога је могуће отићи у Брисел и наставити преговарачки процес, каже у разговору за „Политику” Борислав Стефановић, шеф преговарачког тима Србије.

Има мишљења да Србија не би смела у овом питању да направи превелики уступак јер би тако де факто признала Косово?

Не стоје аргументи да питање регионалног представљања има икакве везе са признањем Косова. У питању је неопходност постизања асиметричности њиховог представљања у регионалним форумима, дакле неједнакости у односу на независне државе. Неједнакости у представљању Косова у односу на, рецимо, Румунију или БиХ, постижемо не само асиметријом у самом представљању, у односу на суверене државе, већ и потврђивањем важећих међународних правила кроз спомињање Резолуције 1244 својим именом. То је суштина. Овде није опасност да ми признамо Косово, већ је опасност у томе да се нашим пристајањем дозволи да се Косово изједначи са несумњиво независним државама.

Јасан је интерес Приштине да се нађе решење, шта је интерес Србије?

Њихов интерес је да буду што ближе онима који су несумњиво независни, а они то нису били и неће бити.

Шта је интерес Београда, да ли то радимо искључиво због притиска из ЕУ?

Није баш тачно да је ово само интерес Приштине с обзиром на то да су они већ члан 96 одсто регионалних иницијатива. Дакле, није ствар у томе да ће они негде да се учлане. Наш интерес је да дозволимо да се глас Приштине чује у регионалним форумима, ми нисмо никада били против тога да они буду присутни и да се њихов глас чује. Ми смо против тога да се они изједначе са независним државама и тиме се ми боримо не само за очување наше уставне позиције него и за очување међународног права и међународних правила.

Купер следеће недеље у Београду

Посредник ЕУ у дијалогу Београда и Приштине Роберт Купер требало би следеће недеље да допутује у Србију, где ће са представницима београдског преговарачког тима разговарати о проналажењу решења за регионално представљање Приштине. Две стране нису близу коначног решења за регионално представљање, које је један од услова да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ у марту, али се на томе константно ради. „Позвао сам Купера да дође у Београд, а наредних дана очекује нас и разговор са помоћником заменика америчког државног секретара Филипом Рикером. У овом тренутку јасно је да су разговори веома динамични, без обзира на то што се формално не срећемо у Бриселу”, оценио је Стефановић, који наставак преговора очекује крајем јануара или почетком фебруара, преноси Танјуг.

Решавањем овог проблема ми добијамо много зато што ће најзад врло темељно и јасно од стране свих бити прихваћена формула регионалног представљања Приштине, која ће потврђивати ту асиметричност и важење Резолуције 1244. То ће омогућити и наше несметано присуство на свим форумима, чак и оним неформалним с обзиром на то да ће се та формула примењивати и тамо.

У које регионалне организације би Приштина могла да се учлани ако се нађе решење?

Они неће моћи да се учлане ни у какве организације где се захтева да је неко члан УН, нити ће моћи да се учлане у организације где би њихово чланство прејудицирало њихов статус. Али у овом тренутку од педесетак регионалних организација они нису чланови можда у три или четири.

Има ли међу њима неких значајнијих организација?

Нема. Није ту ствар њиховог присуства и рада у регионалним телима него њихов покушај да добију верификацију своје такозване државности. То и јесте разлог више зашто морамо инсистирати на одбрани Резолуције 1244.

Да ли је могуће наћи решење, с обзиром на то да Приштина не пристаје на спомињање Резолуције 1244?

То и јесте сада предмет нашег врло интензивног дипломатског рада према међународној заједници, да бисмо постигли резултат о коме говорите, јер је то што се тиче позиције Београда апсолутно неопходно.

Ј. Церовина

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер