среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Одлагање кандидатуре неће утицати на дијалог са Приштином
Хроника

Борислав Стефановић: Одлагање кандидатуре неће утицати на дијалог са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. децембар 2011.

Шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић у интервјуу за Прес оцењује да одлука Европског савета да одложи давање статуса кандидата Србији неће утицати на даљи ток дијалога са Приштином и истиче да се питање регионалног представљања Косова може решити за 20 минута, ако се обе стране придржавају Резолуције 1244 СБ УН.

- Србија у сваком случају неће одустати од дијалога са Приштином, јер је то једини начин да се дође до обострано прихватљивог решења за регионално представљање Косова и сва преостала отворена питања - каже он.

Како ће одлука Европског савета утицати на позицију Србије у наставку преговора?

- Без обзира на ток евроинтеграција, које су дуготрајан процес који ће пре или касније дати резултат, дијалог са Приштином је увек приоритет Владе Србије и ту мора да се пронађе решење. Сигурно је да Приштини више одговара ослабљена и изолована Србија. Исто као и атмосфера константног сукоба ниског интензитета на северу Косова. Никоме у Србији не одговара удаљавање од међународне заједнице, без обзира на несавршености модела управљања који она примењује на Косову.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да има јасну идеју како проблем Косова треба да се реши - јесте ли ви упућени у детаље тог плана?

- Тачно је да имамо решење, али не бих превише улазио у појединости. Питање регионалног представљања може да се реши за 20 минута. Ми смо иницирали и у дијалогу већ представили бројне модалитете, али Приштина ниједну опцију није прихватила. Дијалог не треба да буде полуга којом ће се Србија извлачити из уставног поретка, већ постизање компромиса у вези са нерешеним питањима. Али компромис није када само једна страна чини уступке и даје предлоге.

Како Србија може да утиче на Приштину да буде конструктивнија у наставку дијалога и прихвати оквире Резолуције 1244?

- Само кроз наставак преговора, као и константне контакте са међународним чиниоцима. Очигледно је да је Приштина потпомогнута од оних који су подржали самостално проглашење независности Косова, али међународна заједница ће морати да примени неутралан, адекватан став на обе стране и тако утиче на Приштину да мало више да у преговорима. Наш став је јасан, не можемо одустати од поштовања Резолуције 1244, јер је она део међународног права и нашег уставног поретка. Ако је Косово тражило признање независности на основу те резолуције и са њом ишло на међународни суд, чак је и ставило у своје правне основе, онда је нелогично зашто је не прихватају као основу преговора. Они заправо сада желе да је избаце из игре да би могли да се представе као независна држава.

Радомир Цветковић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер