петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Мишљење МСП-а није далеко од компромиса
Хроника

Борислав Стефановић: Мишљење МСП-а није далеко од компромиса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

БЕОГРАД - Актуелна власт Србије учинила је све што је било на располагању једној сувереној земљи да демократским и правним средствима очува свој интегритет, изјавио је вечерас политички директор Министарства спољних послова Србије Борислав Стефановић.

Србија не жели да ратује, али ни да призна независност Косова, нагласио је Стефановић, гостујући у вестима ТВ Б92.

Он је најавио да ће питање Косова бити решено на седници Генералне скупштине Уједињених нација (УН), која ће донети "коначни политички закључак".

Према оцени Стефановића, мишљење Међународног суда правде "није далеко од компромиса", али је тешко, и није у складу са очекивањима ни Београда, ни Приштине.

"Суд је, на жалост, одлучио да не објасни суштину питања, већ се задржао на техничким детаљима, али није дао за право косовским Албанцима да имају право на отцепљење", објаснио је Стефановић.

Србија ће у наредним месецима учинити све да буде што мањи број земаља које признају независност Косова, рекао је Стефановић, најављујући јачу дипломатску активност и упућивање више од 50 емисара, који ће широм света пренети поруку председника Србије Бориса Тадића.

"Разговараћемо се са оним земљама које још немају јасан став и оним које су сада под изузетним притиском, али погрешно је мислити да ће Србија ући у конфронтацију са Европском унијом и УН", нагласио је Стефановић.

Он је поручио да Србија не може да сарађује и разговара са "привременим институцијама Косова", већ да о свим животним питањима може да разговара са УНМИК и мисијом Еулекс.

"Не можемо да избегнемо разговоре о статусу Косова, који није дефинитивно решен. Ако се мишљење суда тумачи онако као у Приштини, то значи да од данас живимо у другачијем и несигурнијем свету, и да ниједна држава није сигурна у свој суверенитет", упозорио је Стефановић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер