петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Из дорћолских сутерена Косово се не види
Хроника

Борислав Стефановић: Из дорћолских сутерена Косово се не види

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јул 2011.

Никада, ни на који начин, нећемо признати једнострано проглашену независност Косова. То је замка у коју нећемо упасти, тврди у интервјуу за „Ало!“ Борислав Стефановић, шеф преговарачког тима са Приштином.

Стефановић, који је и политички директор у МСП-у и секретар Председништва ДС-а, тврди да прозивке опозиције да је продао јужну покрајину не стоје и поручује им да се „из дорћолских сутерена Косово не види“ и да се „зна ко је патриота, а ко воли албанске паре!“

До сада је са албанском страном конкретно постигнут споразум о слободи кретања, размени копија матичних књига, саобраћајним и возачким дозволама. Како ће то изгледати у пракси?

- Људи ће моћи да се крећу слободно, а да не угрозимо наш суверенитет и став о статусу КиМ. Користиће се само таблице КС, дакле неће моћи да се користе таблице РКС са грбом такозване државе Косово. Срби на КиМ ће моћи да узму таблице КС које су статусно неутралне и тако избегну употребу сада јединих регистарских таблица на КиМ са грбом такозване државе Косово. Корисници таблица КС ће моћи да улазе у остатак Србије са личним картама издатим на Косову уз сертификат који потврђује да то не утиче на статус КиМ. Остварили смо да ће се Срби, нарочито јужно од Ибра, осећати безбедније и да неће бити угрожени нити грађани другог реда. Остаје још много да се уради, али остајемо посвећени решавању конкретних проблема Срба на КиМ, без угрожавања нашег суверенитета. Држава ће наставити да врши све функције на КиМ и Срби ће и даље имати право на наша документа.

Ипак, нема договора о катастру, иако је било најављено да ћете се договорити?

- Очекујем договор и о катастру, „Телекому“ и електричној енергији током наредних састанака. Имамо добре предлоге који не угрожавају нашу државну позицију. Штета је што Приштина није била спремна да прихвати наш предлог о катастру о којем је претходно постигнут висок ниво сагласности.

Преговори се настављају 20. јула. Шта ће бити теме?

- Све што нисмо до сада решили. Приштина ће наставити да тражи од нас потврду на било ком месту у договорима о њиховој такозваној независности, али је неће добити.

Постигнуте споразуме опозиција у Србији дочекала је на нож. Како то коментаришете?

- Од њих је то било очекивано. Лако је теоретисати и слати пароле Србима на КиМ. Ниједан проблем нису успели да реше, а сада нама држе лекције из патриотизма. Нема ту никаквих нових предлога, ничега. Само етикете и грубе оптужбе. Из дорћолских сутерена се Косово не види...

Мислите на лидера ДСС-а Војислава Коштуницу, који је рекао да сте подржали отимаче наше територије? Како се осећате после оваквих прозивки?

- Жао ми је што неки и даље верују да могу на исти начин учествовати у политичком животу и да такозваним чврстим ставовима и лажном принципијелношћу може да се реши било шта на КиМ. То време је прошло, а да није дало резултате, већ нас је уназадило. Морамо тражити решења са Приштином и међународном заједницом. То ће једино помоћи Србима на КиМ да опстану тамо и да се прогнани врате. Све остало је демагогија и пароле које смо чули стотинама пута. Дигле су се долине над планине, рекао би наш народ. Обични људи на КиМ знају да је ово у њиховом интересу и знају ко их је до сада стално лагао и остављао кад је тешко. Знају ко је патриота, а ко воли албанске паре. Није лако када трпите такве нападе и оптужбе које су најтеже за било кога у нашем народу, али ја знам да ова влада жели да очува наш суверенитет, али и да решава конкретне проблеме људи, уз стрпљиву и мудру политику која води ка решењу косовског проблема.

Све су гласније поруке да Србија треба да уђе у ЕУ са или без Косова! Може ли да буде битнија Унија од граница сопствене државе?

- Важно је да очувамо Устав и границе и да не изгубимо европски циљ. Није лако постићи и једно и друго, али та два циља могу бити постигнута, ма како понекад то деловало немогуће.

Често се могу чути појединачне изјаве страних политичара да је услов за улазак признање Косова. Да ли је вама то неко лично рекао и како бисте уопште реаговали?

- Нико то не тражи од нас. Постоје изоловани, али бучни гласови који у последње време долазе из неких политичких углова Европе. То ипак није и не може бити став ЕУ. Зато морамо све то узети у обзир и стрпљиво радити, увек два корака испред других.

Да ли је лако преговарати са Едитом Тахири? Чини се као доста груба и крута особа?

- Није лако, али нисмо у овоме да би некоме било лако. Она заступа интересе Приштине, ја наше. Често се не разумемо, али је ипак гледам као конструктивну особу. Понекад је било тешко слушати њена објашњења наше заједничке прошлости, али све је то део процеса.

Како заправо изгледају ти преговори? Дајте нам неки пример.

-Углавном ја износим предлоге, разне модалитете за решења питања, а госпођа Тахири углавном има много замерки. Покушавам да усагласим гледиште с њом. Знамо и она и ја шта је свакој страни највише важно, знамо које су црвене линије. У тим оквирима се крећемо. Често тим Приштине очекује да им на било који начин потврдимо такозвану независност. То се никако неће десити и поред свих покушаја, углавном веома видљивих.

Како се она понаша у паузи тих преговора, да ли попијете кафу, о чему причате...

- У паузама попијемо кафу и разговарамо. Углавном о дешавањима на нашој и њиховој политичкој сцени, скорашњој историји и неким додирним тачкама у искуству које делимо.

Шта мислите, чиме сте заслужили да баш ви у име државе водите преговоре са Приштином?

- То није питање за мене. Једино знам да посао радим најбоље што могу на начин да се сви ми никада не постидимо због онога што сада постижемо.

Сада имате више обавеза и посла, стигнете ли да се видите са министром Вуком Јеремићем, да попијете кафу заједно?

- Наравно. Мада не често као раније, због обавеза које имамо.

Били сте један од лидера панк групе ГББ. Да ли је било тешко из кожне јакне ускочити у одело?

- Није то ускакање било тако нагло. Давно сам се бавио музиком. Био је то лепши део одрастања у онаквој Србији.

Да ли бисте свирали с Динкићем?

- Он свира далеко боље од мене, али музички правци нам се сукобљавају.

(Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер