среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Дијалог са Приштином под знаком питања
Хроника

Борислав Стефановић: Дијалог са Приштином под знаком питања

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2011.

БЕОГРАД - Европска комисија очекује да до 12. октобра, када објављују мишљење о напретку Србије, Београд и Приштина постигну договор о учешћу представника Косова у регионалним форумима, пишу Новости, наводећи да су све мање шансе да преговарачки тимови до тада седну за сто у Бриселу.

Према речима шефа преговарачког тима Београда Борислава Стефановића, оквирно договорени датум одржавања следеће рунде дијалога - 28. септембар, за који су предвиђене три теме: телекомуникација, струја и регионални форуми, под великим је знаком питања.

"Тешко је водити дијалог о било ком питању док се не реши криза око административних прелаза. На сталној сам вези са посредником ЕУ Робертом Купером, покушавамо да уобличимо формат разговора о прелазима, али још нема директног одговора Брисела", рекао је Стефановић за Новости.

Он сматра да међународна заједница са Приштином игра на карту да се косовски Срби изморе, испровоцирају и наведу на изазивање инцидената.

Док Приштина, као и у случају царинског печата, највећу драму прави око симболике назива под којим ће наступати њихови представници, Стефановић тврди да ће Београд захтевати да се усвоји ”асиметричан модел” представљања, који ни на један начин не указује да је реч о независној држави.

Једно од могућих решења, каже Стефановић, је да се назив Унмик-Косово замени формулацијом "Косово - по Резолуцији СБ УН 1244". Нешто слично већ постоји у случају Македоније, а спор са Грчком, која не признаје то име, превазиђен је додатком "бивша југословенска република".

Стефановић је навео да представници Косова већ учествују у 98 одсто регионалних форума и да Београд нема проблем да се глас Приштине чује.

Међутим, додаје он, као и у случају кризе око прелаза, и код регионалних скупова многима не одговара да се пронађе решење јер се користе хаосом у покрајини.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер