субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Београд није тражио од Турске помоћ и посредовање у дијалогу с Приштином
Хроника

Борислав Стефановић: Београд није тражио од Турске помоћ и посредовање у дијалогу с Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. август 2011.

Београд - Шеф тима Владе Србије за дијалог с Приштином Борислав Стефановић негира да је Београд тражио од Турске помоћ и посредовање у дијалогу с Приштином. Стефановић је изјавио за Данас да нема потребе за таквим турским ангажовањем, јер се дијалог у Бриселу води уз посредовање ЕУ.

Како јављају турски медији, што је наш лист пренео у јучерашњем издању, шеф турске дипломатије Ахмет Давутоглу рекао је да су „Срби тражили веће (турско) ангажовање, јер су видели да је Турска остала неутрална у успостављању односа између Србије и БиХ“, а да је и сама Анкара заинтересована да се директније укључи и посредује у дијалогу Београда и Приштине.

Стефановић оцењује да ће јучерашња акција Еулекса и Кфора у Зубином Потоку „у великој мери да оптерети наставак дијалога 2. септембра, јер ће додатно искомпликовати ситуацију на терену и и отежати положај Срба“. Он тврди да преговори у Бриселу, ипак, неће бити доведени у питање, јер је Београд „опредељен за дијалог и постизање резултата“.

- За преговарачки процес и ситуацију било би корисно да се не спроводе активности које имају прекомеран карактер и воде застрашивању и подизању нервозе код Срба на северу КиМ. Важно је да сви будемо опредељени за искорењивање криминала, као и да се одговорни или осумњичени за кривична дела доведу пред лице правде, али то правило не може да се прекида на Ибру, мора да постоји и с друге стране реке - напомиње Стефановић.

Он сматра да је прекјучерашња расправа о КиМ у СБ УН показала да „постоје делови међународне заједнице који не желе да на адекватан начин пошаљу јасну поруку Савета безбедности о овој врло озбиљној ситуацији“, чиме наводе Приштину да „потпуно неосновано помисли да има подршку за активности које воде насиљу, иза чега не би стали ни они који подржавају косовску независност“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер