субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: За Шапићев улазак у СНС нема оправдања, цела та трансакција јесте због тога да би напредњаци коначно имали „опасног кандидата“ на следећим изборима
Хроника

Борис Тадић: За Шапићев улазак у СНС нема оправдања, цела та трансакција јесте због тога да би напредњаци коначно имали „опасног кандидата“ на следећим изборима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. мај 2021.

Председник Социјалдемократске странке Борис Тадић каже за Н1 да се не слаже са одлуком Александра Шапића да се његов СПАС споји са Српском напредном странком, али да ће СНС коначно имати "опасног" кандидата на следећим изборима.

„Он је један од мојих бивших сарадника, а наши кадрови су компетенијии од кадрова радикала и напредњака. Волео бих да му кажем све то у лице. Једна је ствар када сте у коалицији, а када уђете у СНС ту нема оправдања, цела та ‘трансакција’ је да би СНС коначно имала опасног кандидата на следећим изборима, за разлику од Весића који нема никакав утицај“, сматра Тадић.

Каже да се током јучерашњег дијалога са европарламентарцима разговарало о свим битним условима, ситуацији у медијима, односима у партламенту, односу опозиције и власти.

„О конкретним сугестијама не могу да говорим, они су постављали питања како да се имплементирају реформе, када би се примењивали закони они би могли да обезбеде фер изборе, али закони се не примењују од 2012. године. У најскорије време из Европског парламета ће рећи када ће да буде отворена видео-дискусија“, казао је лидер СДС-а и додао да је део опозиционих странака отишао да разговара са Дачићем и Вучићем па су сматрали да странци не би требало да учествују. Каже и да ће Европски парламент исказати незадовољство због великог броја политичких организација које учествују у дијалогу, чак њих 26.

Истиче да не воли да се бави предвиђањем и нагађањем када је реч о исходу дијалога, али да ће вероватно постојати проблем.

„Све време се манипулише јавним мњењем, да ли ће доћи до побољшања изборних услова тешко је рећи, хајде да будемо оптимистични. И они који су раније учествовали из СНС-а, Мартиновић и још један посланик, довели су до циркуса, то им је и сада намера. Из ЕУ знају да са њима не може да се рачуна кад је у питању истина, ми нећемо имати третман као земља која понаша фер. Вучић нема више кредите, неће моћи на исти начин да управља. На основу разговара које имам, видим промену према СНС из европских земаља и могу да изнесам овакву оцену. Уосталном, погледајте само последњу резолуцију Европског парламента“, каже Борис Тадић.

О изборним условима и идеји бојкота, каже да је то била одлука која је имала два лица.

„Бојкотом смо отворили тему непостојања политичких слобода, али није бојкот одлучио да Александар Вучић иде на скраћене изборе, иако не знамо да ли ће то тако бити. Разлог због којих он иде на те изборе је јер жели да добију подршку његових партенера за председничке изборе. Бојкот је могао бити користан да је можда био другачији и да се нису бојкотовали локални избори и да није дошло до тензија између опозиционих странака. Бојкот је најмање могућа опција, треба добро испреговарати са Европским парламентом и представницима власти“, оценио је Тадић.

Поновио је да није рекао да ће кандидовати на председничким изборима.

„Уколико неко од кандидата није способан да победи, уколико нема довољан ниво препознатљивости, ако нема довољно знања да може да произведе реформе. Ја се нисам кандидовао, спреман сам да размислим. Препустио сам простор младим људима, имамо бољих кандидата од мене, ја их знам лично“, рекао је Борис Тадић и додао да зна како је добио изборе 2000, 2004, 2008. године, али и да их је изгубио 2012. године због својих грешака, јер људи нису разуменули његову политику и јер није хтео да преда север Косова.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер