петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић у "Утиску недеље": Нисам био мед и цвеће, правио сам грешке много пута; Протести су покренули енергију враћања достојанства грађанима, које власт свакодневно прави лудим
Хроника

Борис Тадић у "Утиску недеље": Нисам био мед и цвеће, правио сам грешке много пута; Протести су покренули енергију враћања достојанства грађанима, које власт свакодневно прави лудим

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 09. јун 2019.

Председник Социјалдемократске странке (СДС) Борис Тадић изјавио је у Утиску недеље на Нова С да протести "1 од 5 милиона" нису изгубљени и да брза промена власти није била реалистична. Нисам био мед и цвеће, правио сам грешке много пута, рекао је о својој власти бивши председник Србије.

Тадић је указао да је протестима потребна кретативност и додао да како верује у кумулативну вредност свих протеста током протеклих година.

"Мора више креативности и духа да се уведе да бисмо избегли декаденцију", признао је Тадић, одговарајући на констатацију новинара недељника "Време" Теофила Панчића који је навео да је на почетку веровао да му је место на тим протестима, али да су они ушли у своју декадентну фазу.

"Људи из културе, који су у једном тренутку водили протесте, мисле да је до декаденције протеста довело то што су политичке странке стале на њихово чело, али осилације у протестима се дешавају и увек ће се дешавати", рекао је Тадић.

Он је оценио да су протестима, како би успели, потребни и људи из културе и политичке странке. "Политичари не треба да мисле да протести могу да успеју без људи из културе, као што су и људима из културе потребне организација и инфраструктура политичких странака, јер без тога не могу да одраде тај посао - да Вучић изгуби изборе", рекао је Тадић.

Лидер СДС је поручио да су протести покренули енергију враћања достојанства грађанима, које власт свакодневно прави лудим.

 Новинар недељника "Време" Теофил Панчић је, коментаришући протесте, рекао да се "ипак нешто десило", да су се људи међусобно окуражили и рекли – 'хајде да пустим глас'". Он је указао и на то да Вучић има већинску подршку, јер је, како наводи, већина људи иза њега или су се деактивирали. "То је идеалан материјал за диктатуру", оценио је Панчић и додао како "ми сада нисмо у стању 5. октобра, већ у стању из 1992. или 1993. године".

"Гладни још нису пробуђени и још не учествују у побуни", оценио је представник Локалног фронта Предраг Воштинић, додајући да су управо ти најслабији уз најјаче да би преживели.

Коментаришиући шестомесечни период од почетка протеста "1 од 5 милиона", Воштинић је оценио да је, уз доста отежавајућих околности, ипак, "одржана енергија побуне".

Он је указао како није реч о томе да народ не разуме политичаре који су се укључили у актуелне протесте, већ о томе да су то политичари који нису одговорили на нека важна питања.

Воштинић се успротивио често коришћеној констатацији "сви су исти", али је и поставио питање: "Како вас није срамота да се поредите са овима?"

"Битно је одржавање енергије побуне и тога да нисмо савршено сагласни са условима у којима живимо. Та енергија може да прерасте у побуну након које бисмо могли да имамо смењиву власт", закључио је Воштинић у емисији "Утисак недеље".

(Бета, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер